شهرستان ها

مطالبه گری شجاعانه و حکیمانه وظیفه حوزه های علمیه است

شیراز- مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: مطالبه گری از جمله موضوعاتی است که در گام دوم انتقلاب مورد توجه مقام معظم رهبری است و در مولفه می‌تواند اصلی ترین هدف حوزه‌های علمیه باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله علیرضا اعرافی بعد از ظهر پنجشنبه در جمع مدیران حوزه‌های علمیه استان فارس بیان کرد: پاسخگویی به سوالات و نیازهای اساسی جامعه از جمله مسائلی است که می‌توان از طریق حوزه‌های علمیه به این نیازها پاسخ گفت.

وی اضافه کرد: علمی دارای دو وظیفه اصلی هستند یکی پاسخگویی به نیازهای جامعه و دیگری مطالبه‌ی که در گام دوم انقلاب نیز به هر دو مؤلفه تاکید ویژه شده است.

آیت الله اعرافی خواستار مطالبه گری شجاعانه و حکیمانه توسط حوزه‌های علمیه شد و گفت: بایستی بر اساس نیازهای روز جامعه حوزه‌های علمیه به مسائل ورود کنند و به شبهات پاسخ بدهند.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: رشد علمی در جامعه و در منطقه بسیار سرعت بالایی دارد و این در حالی است که اگر نتوانیم همچون سایر علوم را با سرعت پیشرفت کنیم از علوم دیگر غافل خواهیم شد این درحالی است که سالیان اخیر توانسته‌ایم رشد بسیار خوبی در تمامی رشته‌های علوم را به ثبت جهانی برسانیم.

آیت الله اعرافی با تاکید بر اینکه علوم انسانی از جمله علومی است که دیدگاه خارجی را وارد کشور می‌کند بر پایش این علم تاکید کرد.

وی در ادامه بیان کرد: تدوین نقشه ۲۰ ساله حرکت حوزه‌های علمیه اقدام بسیار شایسته است البته در دل این برنامه ریزی برنامه پنج ساله نیز از جمله برنامه‌هایی است که مورد توجه قرار گرفته است لازم به یادآوری است که در برنامه ریزی های پنج ساله بیش از ۱۰۰ طرح کلان در راستای پویایی حوزه‌های علمیه در نظر گرفته شده است که در این طرح‌ها بالغ بر ۴۰۰ رشته گرایش نیز وجود دارد.

گفتنی است مدیر حوزه‌های علمیه کشور استان فارس به خصوص شهر شیراز را شهری توانمند در راستای تربیت عالمان دینی برشمرد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا