دانش و فناوری

معرفی مراکز علم و فناوری که بیشترین قرارداد بین المللی را داشتند

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم گفت: تنها ۸ پارک ما ۴۵ قرارداد بین المللی منغقد کرده اند که بیشترین این قراردادها توسط پارک پردیس و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیزدهمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری برگزار شد.

علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم در این مراسم گفت: در حوزه فناوری و نوآوری اخیراً کارهای خوبی با تشکیل این معاونت صورت گرفته و اهدافی که دنبال آن هستیم گفتمان با اندیشمندان و نوآوران فناوری در سطح بین المللی است.

وی افزود: زیست بوم فناوری برای ارتقا در کشور تا حدی فراهم شده است. فرهنگ سازی توسعه گفتمان و فناوری نوآوری، ایجاد تعامل بین دانشگاه‌ها و پارک‌ها، فرصت فناورانه، رصد فناری‌های نو ظهور، توسعه دفاتر انتقال و فناوری، دیپلماسی فناوری جز و برنامه‌های اولویت دار ماست.

خیرالدین گفت: نسل فناوری در حال گذار است و ما فعلاً در نسل دیجیتالی شدن قرار داریم و تحولات به سرعت اتفاق می‌افتد. بین المللی سازی دروازه ورود به چرخه جهانی دانش است.

وی گفت: ما باید ایده‌های فناوارانه را پرورش دهیم و هم علم و دانش را به خارج منتقل کنیم هم از خارج دانش را به داخل بیاوریم. مهم‌ترین چالش ما عدم وجود نقشه راه و نبود سند جامع همکاری فناوارنه و نوآورانه بین الملل است.

وی افزود: بین المللی سازی دروازه ورود به چرخه جهانی دانش است. پتانسیل خوبی در زمینه بین الملل سازی در بخش پارک‌های علم و فناوری وجود دارد، امروز ۴۹ پارک علم و فناوری در کشور داریم که ۱۱ مورد آنها دانشگاهی هستند و ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد فناور در این پارک‌ها فعال هستند.

وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان بستر مناسبی برای ایجاد شغل دانش‌آموختگان به شمار می آیند، ۶۵ هزار شغل دانش‌بنیان در کشور ایجاد شده است که ۵۰ هزار نفر از آنان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم ادامه داد: در حال حاضر این پارک‌ها ۸۰ میلیون دلار صادرات داشته‌اند که باید افزایش یابد و باید در حوزه بین الملل وارد شویم، تنها ۸ پارک ما قرارداد بین المللی دارند. ۳۳ پارک ما هیچ قرارداد بین المللی ندارند و این ۸ پارک ۴۵ قرارداد بین المللی دارند که بیشترین این قراردادها توسط پارک پردیس و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان منعقد شده است.

خیر الدین افزود: نیروی‌های انسانی فعال در حوزه بین الملل کم است که باید افزایش یابد، ۲۷ پارک ما یک کارشناس حوزه بین الملل دارد سایت پارک‌های ما فارسی بوده و انگلیسی ندارد.

وی به اقدامات انجام شده اشاره کرد و از ایجاد پارک علم و فناوری ایران و چین در قالب سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین و ایجاد پارک علم و فناوری مشترک ایران در شهر تهران خبر داد.

خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا