معرفی «همراه پولی»از سوی بیمارستان‌ها/ نظام پرستاری: تخلف است

  • ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲


به دلیل ازدیاد تعداد بیماران و ابتلای پرستاران به کرونا پرستار کافی برای رسیدگی به بیمار وجود ندارد و به بیماران توصیه می‌شود پرستاری را از بیرون بگیرند، پرستاری که برای دو روز مراقبت از یک بیمار مبتلا به کرونا مبلغی حدود 500 هزار تومان مطالبه کرده است.


گروه سلامت خبرگزاری فارس – محمد رضازاده: تب و بدن درد امانش را بریده است، سرفه می‌کند،علائم به‌نظر مشکوک به بیماری کروناست، به زور پله‌های خانه‌ را بالا آمده تا به بیمارستان برود، با سرچ گوگل بیمارستان‌های کرونا را در تهران پیدا کرده و با راهنمایی‌های پزشکش سوار بر ماشین شخصی راهی بیمارستان می‌شود؛ پرس‌و جوکنان و سرفه‌کنان اورژانس عفونی را پیدا می‌کند، تریاژ برای گرفتن تب که مرحله اول سنجش است را پشت سر می‌گذارد، تب بالای ۴۰ درجه نشانه خوبی برای او نیست.

با تجویز پزشک راهی آزمایشگاه می‌شود، حالا به او اعلام می‌کنند که نتیجه تست کرونایش مثبت شده و با این بیماری به ریه‌هایش نفوذ کرده است لذا باید چند روزی را در بیمارستان سپری کند، مراحل بستری در یمارستان را پشت سر می‌گذارد، شب اول با مراقبت از او به هر سختی که بود به صبح می‌رسد اما روز بعد به خانواده‌اش اعلام می‌کنند که به دلیل ازدیاد تعداد بیماران و ابتلای تعدادی از پرستاران به بیماری کرونا پرستار کافی برای رسیدگی به بیمار وجود ندارد و به آنها توصیه می‌شود پرستاری را از بیرون بگیرند تا از بیمارشان مراقبت کند. هرچند به گفته این بیمار مسوول بخش به آنها توصیه کرده است از پرستارانی که بیمارستان معرفی می‌کند استفاده کنند تا هزینه کمتری هم بپردازند، پرستاری که برای دو روز مراقبت از یک بیمار مبتلا به کرونا مبلغی حدود ۵۰۰ هزار تومان مطالبه کرده است.

این‌ها بخشی از صحبت‌های یکی از بیماران مبتلا به کرونا در یکی از بیمارستان‌های پذیرش بیماران کرونا است، اما این تنها یک طرف ماجراست و انگار همین اتفاق شغل جدیدی را برای عده‌ای از افراد دست و پا کرده به طوری که روز گذشته آگهی عجیبی در فضای مجازی دست به دست شد که بر صحت این موضوع نیز سعه گذاشت! «همراه بیمار با تجربه ۲۰ ساله، آمادگی مراقبت از بیمار شما را دارم». آگهی جنجال برانگیزی که با تیترهایی نظیر «شغل جدید این روزها»! در فضای مجازی دست به دست شد.

*کمبود پرستار در سیستم بهداشت و درمان

شاید یکی از دلایل بروز این معضل کمبود پرستار در نظام بهداشت و درمان باشد، خصوصا که حالا با گذشت 8 ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور شاهد فرسودگی کادر بهداشت و درمان هستیم. سرانه وجود پرستار نسبت به جمعیت از نکات مهمی است که در کیفیت ارائه خدمات درمانی به مردم تاثیر گذار است. این سرانه در کشورهای پیشرفته ۸ الی ۹ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است و حداقل آن سه نفر به ازای هر هزار نفر است؛ این در حالی است که به گفته فعالان این حوزه در ایران به ازای هر هزار نفر، یک و نیم پرستار مشغول به کاراند و مضاف بر این، همین تعداد هم به دلایلی مانند بازنشستگی یا خروج از چرخه کار، کمتر شده و جایگزین نشده‌اند و این در وضعیتی که بحران و موج سوم کرونا هر روز رکوردهای سیاه‌تری را ثبت می‌کند و آمار فوتی‌های روزانه به بیشتر از ۴۰۰ نفر رسیده است، بیشتر از هر وقت دیگری به چشم می‌آید.

*ممنوعیت گرفتن پرستار برای بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان

برای بررسی این موضوع با  آرمین زارعیان، رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری استان تهران به گفت‌وگو نشستیم، وی در پاسخ به این پرسش که آیا اعزام بیمار به خارج از بیمارستان برای گرفتن پرستار برای بیماران مبتلا به کرونا تخلف هست یا خیر اظهار داشت: این کار تخلف است به دلیل اینکه این موضوع اساسا امکانپذیر نیست، پرستار جزو مشاغل حاکمیتی است و این شغل دارای جایگاه علمی است و فردی می‌تواند در بیمارستان مشغول به کار باشد که صلاحیت حرفه‌ای وی تایید شده باشد.

زارعیان افزود: این موضوع امکان‌پذیر نیست که هر بیماری برای خود از بیرون از بیمارستان پرستار بگیرد و ممکن است فردی که صلاحیت لازم را برای مراقبت از بیمار را ندارد به بیمارستان بیاورد و فرد نتواند مراقبت لازم را از بیمار انجام دهد. واژه پرستار یک واژه عام است و کمک پرستار تا پرستار حرفه‌ای ممکن است خود را پرستار بدانند اما عملکرد آنها و شرح وظایف آنها متفاوت است. پرستار با مدرک لیسانس که صلاحیت کار در بیمارستان و مراقبت از بیمار را داشته باشد قاعدتا جایی مشغول به کار است و وقتی فرد به خارج از بیمارستان برای تأمین پرستار مراجعه می‌کند ممکن است فردی غیرحرفه‌ای را بر بالین بیمار بیاورد.

*افزایش درخواست مهاجرت پرستاران

وی افزود: انجام این کار مطابق با قانون و جزو شرح وظایف بیمار نیست بلکه بیمارستان باید این اقدام را انجام دهد، متاسفانه در اوایل بحران کرونا برخی بیمارستان‌های خصوصی پرستاران خود را تعدیل کردند و همین موضوع باعث رقم خوردن این اتفاقات شده است. شاهد هستیم که همین پرستاران به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند، آمار دقیقی از مهاجرت پرستاران وجود ندارد اما درخواست‌های پرستاران برای مهاجرت چند برابر افزایش یافته است. آمار دقیق مهاجرت را وزارت امور خارجه باید اعلام کند، متاسفانه امروز شاهدیم روزانه ۲۵۰ پرستار درخواست مهاجرت به خارج از کشور را دارند.

*ابتلای 9 هزار پرستار به بیماری کرونا

محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، درباره آمار پرستاران مبتلا به کرونا گفت: آماری که به دست ما رسیده این است که حدود ۹ هزار نفر از پرستاران ما مبتلا به کرونا شدند. حدودا ۷۰ هزار پرستار برای ۱۴۰ هزار تخت دولتی داریم که به ازای هر تخت بیمارستانی حدود 0.8 نیروی پرستار در حال خدمت به بیماران هستند. بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ درصد این پرستاران مدت هاست که به دیدار خانواده‌های خود نرفته اند، تا بتوانند موجب قطع زنجیره انتقال ویروس کشنده کرونا شوند، اما با این تعاریف مردم همچنان به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ادامه می‌دهند که کادر درمان بیشتر در معرض کرونا قرار بگیرند. مقیم بودن  چند ماهه پرستاران در بیمارستان به معنی روبه رو شدن با  خستگی زیاد جسمی، روحی و روانی و همچنین گذراندن بیشترین زمان در کنار بیماران کرونایی است.

میرزابیگی تصریح کرد: همین امر موجب شده است تا ۹ هزار نفر از این پرستاران به کووید ۱۹ مبتلا شوند و ما با کمبود نیرو رو به رو شویم. در حال حاضر از این ۹ هزار نفر، بالغ بر ۴ هزار نفر هستند که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و عملا از چرخه خدمت خارج شده اند. این ۴ هزار نفر از نیروهای پرستار متخصص و با سابقه، همچنین ماهری تشکیل شده است که می‌توانستند تعداد زیادی از تخت‌های بیمارستانی را تحت پوشش و حمایت خود قرار دهند.

*جذب نیروهای کمک پرستار در مراکز درمانی

مریم حضرتی اظهار کرد: کمبود نیروی پرستاری یکی از گلایه های همیشگی همکاران پرستار است و متاسفانه میزان جذب نیروی پرستاری هم به دلیل منابع محدود به قدری نیست که بتواند پاسخگوی نیاز مراکز درمانی باشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه پاندمی کووید ۱۹ فشار کاری پرستاران را چند برابر کرده است، گفت: علیرغم همه این مشکلات پرستاران عزیز با جان و دل و عاشقانه پای کار هستند، اما با طولانی شدن این بیماری و افت و خیزهای آن در فصول مختلف، روند کار را برای پرستاران فرسایشی و سخت کرده است.

حضرتی با بیان اینکه بیماری کووید ۱۹ یک بیماری کاملا مراقبتی است، ادامه داد: توجه به کیفیت مراقبت در مدیریت این بیماری بسیار حائز اهمیت بوده و سنگینی بار این مراقبت بر عهده پرستاران است از این رو می‌طلبد که با جذب نیروهای کمک پرستار در مراکز درمانی برای انجام کارهایی اولیه بیمار امکان مراقبت با کیفیت را برای پرستاران با توجه به کمبود شدید پرستار فراهم سازیم.

به گزارش فارس، به گفته مسوولان وزارت بهداشت هفت هزار و ۶۵۰ نیروی جدید پرستاری از ابتدای سال ۹۸ تاکنون به صورت پیمانی و قراردادی برای بهبود خدمات‌رسانی به بیماران، جذب مراکز درمانی کشور شده‌اند و مجوز جذب هفت هزار نیروی دیگر نیز از طرف معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت اخذ شده است که حداقل ۵۰ درصد آنها را تا پایان سال جاری به سیستم کادر درمانی کشور با توجه به شرایط موجود اضافه خواهند شد. با این حال باید دید با جذب نیروهای جدید در مراکز درمانی باز هم شاهد وقوع چنین اتفاق‌هایی خواهیم بود؟

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0