تاریخ : پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰ 8 ذو القعدة 1442 Thursday, 17 June , 2021

مقارنه ماه و مریخ در ۹ آبان/ ماه از زمین دور می شود

  • 06 آبان 1399 - 14:44

کارشناس نجوم از مقارنه ماه و مریخ در تاریخ نهم آبان ماه خبر داد و گفت: همزمان ماه در دورترین از فاصله از زمین قرار دارد.

احسان مهرجو کارشناس نجوم در خصوص رویداد نجومی  نهم آبان ماه به خبرنگار مهر گفت:در ۲۳دقیقه بامداد نهم آبان ماه ، شاهد مقارنه ماه و سیاره مریخ هستیم که با چشم غیر مسلح و بدون تلسکوپ از آسمان قابل رویت هستند.

وی با بیان اینکه در این شب، ماه و مریخ به فاصله  ۳ درجه ای از هم می رسند، بیان کرد: از همه جای ایران می توان این رویداد نجومی را رصد کرد.

مهرجو با اشاره به روش تعیین اندازه ۳درجه ای ماه و مریخ با دست کشیده گفت: اگر فردی دست را عمود بر بدن قرار دهد و انگشت اشاره و وسط را بهم بچسباند پهنای بخش میانی این دو انگشت فاصله ۳ درجه ای به ما می دهد که می توان برای رصد از این مقیاس استفاده کرد.

 وی ادامه داد: در همین لحظه ماه در دورترین فاصله از زمین قرار دارد.

به گفته کارشناس نجوم ، مدار ماه به دور زمین بیضی شکل است که ماه در برخی موارد دور و در برخی موارد نزدیک زمین می شود  که در تاریخ ۹ آبان و همزمان با این مقارنه ماه در اوج خودش قرار دارد و در دورترین نقطه و فاصله از زمین قرار می گیرد.

مهرجو با اشاره به میزان فاصله ماه از زمین گفت: در این هنگام ماه در فاصله ۴۰۶هزارو۴۰۰کیلومتری از زمین قرار دارد که دورترین فاصله از زمین است.

وی اضافه کرد: بنابراین ماه را در این تاریخ کوچکتر از زمانهای دیگر می بینیم چون خیلی از زمین دور شده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها