مقام سابق سیا گزینه احتمالی بایدن برای هدایت این سازمان

  • 14 آذر 1399 - 0:08


برخی منابع آگاه خبر داده‌اند که «جو بایدن»‌ قصد دارد معاون سابق سازمان جاسوسی سیا در دولت «باراک اوباما» را به عنوان رئیس این سازمان منصوب کند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبر‌گزاری فارس، برخی منابع آگاه خبر داده‌اند که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا قصد دارد هدایت سازمان سیا را به «دیوید کوهن»، معاون سازمان سیا در دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین این کشور بسپارد.

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، بایدن در این خصوص تصمیم نهایی را نگرفته و انتخاب کوهن برای این سمت، تا بخشی به افرادی که قصد دارد برای هدایت پنتاگون (وزارت دفاع) و دیگر وزارتخانه‌های دولتش انتخاب کند بستگی دارد.

با این وجود برخی مشاوران ارشد بایدن گفته‌اند که وی به دیوید کوهن علاقه دارد و «آوریل هاینز» که قرار است به عنوان رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ملی آمریکا انتخاب شود نیز از این گزینه احتمالی حمایت می‌کند.

کوهن علاوه بر معاون سازمان سیا، یکی از مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز بود که بر تحریم‌های اقتصادی این وزارتخانه علیه روسیه، ایران نظارت داشته است.

در طول دوره اوباما از جمله اوایل دوره ریاست‌جمهوری وی، روابط میان دفتر رئیس اطلاعات ملی و سازمان سیا پرتنش شد. 

بر اساس گفته این منابع آگاه همکاری آسان میان هاینز و رئیس سیا اولویت دولت جدید آمریکاست و انتخاب کوهن احتمالاً اختلافات را به حداقل می‌رساند.

کوهن که به عنوان معاون سازمان سیا جانشین هاینز در دولت اوباما شده بود، در کمیته معاونان شورای امنیت ملی آمریکا از نزدیک با وی یکدیگر همکاری داشته‌ است.

بایدن تا به حال رسماً چند نفر از اعضای کابینه‌اش را مشخص کرده است. او روز دوشنبه اعلام کرد «آنتونی بلینکن»، معاون سابق وزیر خارجه آمریکا را به عنوان گزینه پیشنهادی خود برای تصدی سمت وزیر خارجه معرفی کرده است.

علاوه بر این، «جان کری»، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا و «لیندا توماس گرینفیلد»، از دستیاران سابق هیلاری کلینتون را به ترتیب به عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور تغییرات اقلیمی، نماینده آمریکا در سازمان ملل و مدیر اطلاعات ملی آمریکا معرفی شده‌اند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0