منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز و نارنجی/ جلوگیری از تردد 6400 فرد مبتلا به کرونا

  • 15 آذر 1399 - 12:12


سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر این موضوع که رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید مدنظر همه افراد قرار داشته باشد گفت: وضعیت تهران از قرمز به نارنجی تغییر کرده اما این شرایط شکننده است.


به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص آخرین تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: در این جلسه آخرین روند بیماری گزارش داده شد و خوشبختانه میزان رعیات پروتکل‌های بهداشتی به 85 درصد رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر از 160 شهر قرمز فقط 64 قرمز در وضعیت قرمز هستند و 278 شهر نارنجی و 106 شهر در وضعیت زرد قرار دارند از شهرهای قرمز 11 شهر روند نزولی کند دارند و 7 شهر حالت صعودی دارند که باید دقت بیشتری به رعایت پروتکل‌ها داشته باشند.

رئیسی اظهار داشت: مصوبات ستاد ملی برای فعالیت پروتکل ها باعث شد تا این روند ابتلا کند شود و مرگ ها به زیر عدد ۴۰۰ برسد و این موضوع نشان دهنده این است که اگر واقعاً مداخلات موثر و به موقع انجام شود و مردم در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی همکاری کنند اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد. نکته حائز اهمیت این است که تغییر وضعیت و تغییر سطح هشدار کاملاً متغیر و ناپایدار است و کاملاً به میزان رعایت پروتکل های بهداشتی وابسته است اگر چنانچه وضعیت پروتکل‌ها نامناسب باشد روند بیماری شایع خواهد شد.

وی تصریح کرد: در مورد تهران به طور خاص باید گفت که وضعیت تهران به وضعیت نارنجی برگشته و بسیار شکننده است و اگر رعایت پروتکل‌ها در این هفته و هفته آتی جدی گرفته شود، این روند ادامه پیدا می‌کند و شهر در وضعیت نارنجی باقی خواهد ماند و به سمت زرد خواهد رفت اما با توجه به اینکه وضعیت کاملا شکننده است اگر پروتکل‌ها رعایت نشود ممکن است دوباره به وضعیت قرمز برگردیم و محدودیت ها تشدید خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز و نارنجی اعمال خواهد شد یعنی در ۲۷۸ شهری که نارنجی هستند منع تردد ۹ شب تا ۴ صبح با توجه به قید جمعیتی که مدنظر قرار دارد انجام می‌شود.

رئیسی گفت: با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان که مهمترین عامل بیماری دورهمی های خانوادگی است از مردم خواهش می کنم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند به دلیل اینکه دورهمی های خانوادگی تا ۵۰ درصد می تواند عامل انتشار بیماری باشد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مصوبه بعدی همراه داشتن کارت ملی است تا افرادی که نقض قرنطینه می کنند شناسایی شوند این افراد حتما باید در خانه بمانند به دلیل اینکه رفت و آمد یک فرد در سطح شهر می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به انتشار بیماری خواهد شد. در طی شش روز گذشته که بیماری را کنترل کردیم بیش از 6400 نفر از افرادی که کرونای آنها مثبت بود برای سوار شدن به هواپیما قطار و اتوبوس ها و تاکسی اقدام کرده بودند و  شناسایی شدند از سوار شدن آنها جلوگیری به عمل آمد.

ادامه دارد/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0