ناراحتی رئیس شورای حاکمیتی سودان از تل آویو

  • 13 مرداد 1400 - 17:21


یک روزنامه صهیونیستی با اشاره به تماس هفته پیش رئیس رژیم صهیونیستی با مقامات ارشد سودان نوشت که رئیس شورای حاکمیتی این کشور از دیدار مسئولان موساد با معاونش دلخور و ناراحت است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه صهیونیستی در شماره امروز خود (چهارشنبه – ۴ آگوست)، نوشت که «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی هفته پیش با مقامات سودانی، گفت‌وگوهایی انجام داده و حلول عید قربان را به آن‌ها تبریک گفته است.

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارانوت»، رئیس‌ رژیم صهیونیستی از زمان تصدی این پست، با هماهنگی دولت جدید، تماس‌هایی با سران کشورهای عربی و اسلامی از جمله «عبدالله دوم» شاه اردن، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه برقرار کرده است.

بنا بر این گزارش، هرتزوگ هفته پیش نیز با مقامات ارشد سودانی تماس برقرار کرده و آن‌ها نیز به نوبه خود، به وی تصدی پست ریاست  رژیم صهیونیستی را تبریک گفتند و دو طرف در خصوص تداوم تقویت روابط دوجانبه و دستیابی به توافق صلح در اسرع وقت ابراز امیدواری کردند.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه در خصوص فحوای مذاکرات صورت گرفته نوشت که این مذاکرات در راستای ایجاد روابط میان کشورها، مثبت و مهم ارزیابی می‌شود و طی آن دو طرف برای انجام دیدارهای که به داغ شدن روابط دوجانبه منجر شود، ابراز تمایل کردند.

بنا بر این گزارش، این نخستین گفت‌‌گوی رسمی با مقامات سودانی از زمان تشکیل دولت جدید در رژیم صهیونیستی است و دو طرف از زمان اعلام توافق عادی سازی روابط میان سودان و دولت اشغالگر از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اکتبر ۲۰۲۰، تاکنون رسما توافق صلحی امضا نکرده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «”عبدالفتاح عبدالرحمن البرهان” (۶۱ ساله) رئیس شورای حاکمیتی سودان از سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) برای برقراری گفت‌وگوهای مستقیم با معاونش یعنی ژنرال “محمد حمدان دقلو” (حمیدتی) که مرد قدرتمندی در نظام کنونی سودان به شمار می‌رود، ناراحت است».

حمیدتی، پس از «عبدالفتاح البرهان»، مرد شماره دو شورای حاکمیت سودان، به شمار می‌رود، اما اخیرا نشانه‌هایی از اختلافات بین این دو هویدا شده است.

«باراک راوید» تحلیلگر صهیونیست چندی پیش از خشم مسئولان دولتی سودان در خصوص سفر ماه پیش مسئولان بلندپایه سرویس جاسوسی این رژیم به خارطوم خبر داده و گفته بود که البرهان و «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان، معتقدند که تماس مسئولان موساد با حمیدتی، «مسئولان قانونی» این کشور را زیر سؤال می‌برد.

به گفته راوید، «حمیدتی که منابع مالی زیادی در سودان در اختیار دارد و یکی از ثروتمندان این کشور به شمار می‌رود، با شبه‌نظامیان وابسته به خود به صورت مستقل کار می‌کند و تحت کنترل ارتش یا دولت نیست. وی برنامه‌های مستقلی دارد و به البرهان و حمدوک، هیچ اهمیتی نمی‌دهد».

به گفته این تحلیلگر صهیونیست، از زمان آغاز روند عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی و سودان، حمیدتی «به دنبال کانالهای ارتباطی با اسرائیل بود. او چندین بار در ماه آگوست ۲۰۲۰ نیز با مسئولان بلندپایه موساد دیدار کرد».

سودان ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را اعلام کرد اما برخی گروه‌های سیاسی این کشور از جمله تعدادی از احزابی که در ائتلاف حکومتی مشارکت دارند، قاطعانه با سازش با این رژیم مخالفت کرده‌اند.

دوره انتقالی در سودان به ریاست عبدالفتاح البرهان از ۲۱ آگوست ۲۰۱۹ آغاز شده و به مدت ۳۹ ماه ادامه خواهد داشت و قرار است در این دوره انتخابات برگزار شود.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0