تاریخ : چهارشنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 10 رمضان 1442 Wednesday, 21 April , 2021

نسخه الکترونیک کتاب‌های «افول آمریکا» بزودی در نرم‌افزارهای کتابخوان

  • 07 آبان 1399 - 10:43


مدیرعامل انتشارات سروش درباره رونمایی از 6 کتاب با محوریت افول آمریکا گفت: این کتاب‌ها از مجموعه سروش منتشر و در دسترس مخاطبان این حوزه قرار می‌گیرد. نسخه الکترونیک این کتاب‌ها نیز در نرم افزارهای کتابخوان بزودی منتشر می‌شود.


به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ روند گذشته و تحولات آینده»، به همت دانشگاه جامع امام حسین (ع) و مجمع تشخیص مصلحت نظام و با مشارکت تعدادی از نهادها، سازمان‌ها و مؤسسات علمی و تحقیقاتی، در محل لانه جاسوسی برگزار شد.

ابراهیم شمشیری مدیرعامل انتشارات سروش در بخشی از این مراسم با اشاره به برگزاری این همایش گفت: در این چند ماه اخیر با همکاری دوستان در مجموعه سروش، موفق به ترجمه و انتشار کتاب‌هایی با موضوع افول آمریکا شدیم. کتاب‌هایی که نوشته اندیشمندان و نویسندگان آمریکایی است و در واقع نقد داخلی آنها از وضع موجود سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و … را به تصویر می‌کشد.

وی افزود: این کتاب‌ها از مجموعه سروش منتشر و در دسترس مخاطبان این حوزه قرار خواهد گرفت، همچنین برای سهولت علاقه‌مندان به این حوزه، نسخه الکترونیک این کتاب‌ها نیز در نرم‌افزارهای کتابخوان نیز منتشر می‌شود.

در ادامه این مراسم با حضور ابراهیم شمشیری، سردار احمد وحیدی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی، ابوذر گوهری دبیر همایش «افول آمریکا؛ روند گذشته و تحولات آینده» از ۶کتاب انتشارات سروش رونمایی شد.

سردار احمد وحیدی، رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی، هم در این مراسم گفت: شرایط ما شرایط حساسی است و به تعبیر رهبر معظم انقلاب در پیچی تاریخی قرار داریم و هندسه قدرت جهانی در حال شکل‌گیری جدید است.

وی ادامه داد: شناخت تحولات این دوره اهمیت دارد و در این تحولات، جایگاه کسانی که قدرت اداره جهان را برای مدت‌ها بر عهده داشتند، مهم است. اگر این مقاطع را به خوبی نشناسیم، زمان می‌گذرد و‌ ما باقی می‌مانیم.

فرمانده اسبق نیروی قدس سپاه با بیان اینکه قدرت نظامی آمریکا هم مثل سایر حیطه‌ها در حال افول است، گفت: آمریکا، ناو و هواپیما دارد اما ارتش خسته و درمانده این کشور نتوانست از پس عراق بربیاید و عراق تبدیل به گرداب آنان شد.

وحیدی ادامه داد: در سال ۲۰۰۶ گزارشی که هردو جناح اصلی آمریکا تهیه‌ کرده بودند، حاکی از این بود که عراق تبدیل به گرداب شده و زودتر باید از عراق خارج شویم.

وی تصریح کرد: آمریکا با سرافکندگی از موضع یک اشغالگر که آمده بود، طالبان را شکست بدهد، تبدیل به برقرارکننده صلح با طالبان شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قدرت نظامی آمریکا کمیّت دارد اما آیا قدرت پیاده سازی اهداف سیاسی خود را نیز دارد؟ تصریح کرد: نفوذ آمریکا در غرب آسیا به شدت دچار ضعف شده و اگر عاقل باشند غرب آسیا را ترک خواهند کرد و باید ترک کنند و مطمئناً این کار را خواهند کرد.

رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی ادامه داد: یک زمانی اگر کسی از افول آمریکا سخن می‌گفت، مورد سوال قرار می‌گرفت و گفته می‌شد بزرگترین اقتصاد و قدرت نظامی و سیاسی دنیا، و کشوری که بزرگترین پشتیبان‌های فرهنگ آمریکا را دارد، چطور از افول آن سخن می‌گویید.

وحیدی با بیان اینکه رهبر انقلاب از مدت‌ها پیش بحث افول آمریکا را مطرح می‌کردند، اظهار داشت: امروز افول آمریکا تبدیل به بحثی رایج شده و اندیشکده‌های آمریکایی و شخصیت‌های این کشور به وفور سخن از افول آمریکا مطرح می‌کنند و این صرفاً بحثی نیست که در جهان اسلام مطرح شود.

وی با بیان اینکه قدرت سیاست آمریکا امروز در افول و نشیب تندی قرار دارد، تصریح کرد: آمریکا حتی نمی‌تواند اروپای متحد با خودش را تحت تأثیر قرار دهد، چه رسد به کشورهای دیگر.

وحیدی، قدرت اقناع‌سازی آمریکا را کاهش یافته عنوان کرد و افزود: در همین قضایای اخیر، اروپایی‌ها با همه وابستگی‌شان به آمریکا، دیدند در این مقطع نمی‌توانند با آمریکا همراهی کنند که این موضوع خود را در رفع تحریم تسلیحاتی ایران نشان داد.

وی تصریح کرد: البته اروپایی‌ها دوست ما نیستند و کینه خودشان را همیشه نشان داده‌اند، اما دلایل خودشان را برای عدم همراهی با آمریکا دارند.

فرمانده اسبق نیروی قدس سپاه با بیان اینکه ممکن است آمریکا، کشورهایی چون بحرین و امارات را مجبور به کاری کند، گفت: آن‌ها در هیچ کشور دیگری چنین توانی ندارند. 

وحیدی، آمریکا را بدهکارترین کشور دنیا دانست و گفت: ۴۹ درصد خانوارهای آمریکایی، قدرت تأمین مخارج عادی خود را ندارند. در سال ۱۹۵۰ پنجاه درصد تولید ناخالص کل دنیا متعلق به آمریکا بود که تا بعد از جنگ عراق به ۲۲ درصد رسید و امروز کم‌تر از بیست درصد است.

وی، قدرت نرم آمریکا را به شدت در حال نزول توصیف کرد و گفت: دیگر کسی فکر نمی‌کند که زندگی آمریکایی می‌تواند زندگی برتر باشد.

وحیدی ادامه داد: آمریکایی‌ها دیگر قادر نیستند اراده خود را بر کشورهایی که در مقابل این کشور مقاومت می‌کنند، تحمیل کند. نمونه آن، کشور ونزوئلا در بیخ گوش آن‌هاست که با تمام توان برای سرنگونی این کشور تلاش کردند اما نتوانستند و ونزوئلا امروز پابرجاست.

این فرمانده ارشد نظامی، ضعف شدید آمریکا در غرب آسیا را یادآور شد و افزود: پایان فرمانروایی آنها در غرب آسیا فرا رسیده و حتماً باید از این منطقه بروند و خواهند رفت.

وحیدی با بیان اینکه ایدئولوژی غربی رو به بن‌بست است، حمایت رییس‌جمهور فرانسه از هتک حرمت پیامبر گرامی اسلام(ص) را مورد اشاره قرار داد و گفت: این فرد بی‌خرد نمی‌داند که مرز آزادی بیان کجاست.

وی در ادامه گفت: ممکن است گفته شود چرا در حالی که خودمان مشکل اقتصادی داریم سخن از افول آمریکا مطرح می‌کنیم. پیامبر اسلام در شرایط سختی امت اسلام و نبرد خندق، کلنگ را که بر زمین می‌زد، هر جرقه‌ای که برمی‌خاست را نشانه فتح یک سرزمین می‌خواند. درحالی که ما با وجود مشکلات، گام‌های زیادی برداشته‌ایم.

وحیدی، انقلاب اسلامی را دارای حرف نو و جایگزین تمدن آمریکا دانست و گفت: هیچ جایی از جهان نیست که گروه‌های انسانی به دنبال پیروزی نهایی که در این مقطع افول آمریکا است نباشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آنچه این روزها در آمریکا می‌گذرد و نیز اتفاقاتی که بین کاندیداهای ریاست‌جمهوری این کشور رخ می‌دهد، نمایش تمدن غربی است و چنین تمدنی رفتنی است.

«بوش پسر، اوباما و زوال هژمونی ایالات متحده در نیمکره غربی» نوشته توماس اندرو با ترجمه الهه نوری غلامی، «مرگ‌های ناامیدی» نوشته آنه کیس و انگس دیتون با ترجمه  پرناز طالبی، «قرن آمریکایی رو به تاریکی: قدرت جهانی آمریکا از طلوع تا غروب» تالیف آلفرد مک کوی و ترجمه روح الله عبدالملکی، «جامعه انحطاط زده» تالیف راس دوتات با ترجمه حمیدرضا غلامزاده، «آمریکا تور وداع» نوشته کریس هدگس با ترجمه محمدعلی شفیعی و زمامداری توحش، نوشته «مکس بلومنتال» عناوین کتاب‌هایی است که انتشارات سروش در این همایش ارائه کرد.

بوش پسر، اوباما و زوال هژمونی ایالات متحده در نیمکره غربی نوشته توماس اندرو با ترجمه الهه نوری غلامی است که تعاریف و مفاهیم رقیب هژمونی را در طرح ها و رخدادهای متنوع سیاست خارجی طی دوران ریاست جمهوری جرج دابلیو بوش و باراک اوباما  به کار می بندد تا این نکته را بیازماید که آیا انها زوالی را در سلطه و رهبری سنتی ایالات متحده در نیمکره غربی نشان می دهند یا خیر. 

مرگ‌های ناامیدی نوشته آنه کیس و انگس دیتون با ترجمه  پرناز طالبی است. در این کتاب نویسندگان به بررسی پدیده جدید در آمریکا می‌پردازند. میزان مرگ و میر در میانسالان طبقه کارگر سفید پوست آمریکا در سالهای اخیر افزایش قابل توجهی داشته است در حالی که بیماری یا پدیده خاصی در این قشر گزارش نشده است. این نویسندگان رد پای پدیده‌ای را در این مرگ‌ها پیدا کرده‌اند که آن را مرگ‌های ناامیدی نامیده‌اند.

قدرت جهانی آمریکا از طلوع تا غروب تالیف آلفرد مک کوی و ترجمه روح الله عبدالملکی است . این کتاب عرصه‌هایی را که امپراتوری آمریکا بیش از نیم قرن گذشته توانسته است به واسطه آنها استیلای خود را بر جهان حاکم کند، مرور می‌کند و نقاط قوت، ضعف و زوال هر یک را بررسی و در نهایت سناریوهای پیش روی این امپراتوری را بر شمرده و افول آن را گوشزد می‌کند.

جامعه انحطاط زده، نوشته راس دوتات ترجمه حمیدرضا غلامزاده است. نویسنده کتاب از ستون نویسان نیویورک تایمز است و پیش از آن هم نویسنده مجله آتلانتیک بوده است؛ این سابقه روزنامه نگاری باعث شده راس دوتات نگاهی جامع و متنوع داشته باشد و در این کتاب از منظر داخلی به مساله افول آمریکا پرداخته است.

آمریکا تور وداع نوشته کریس هدگس با ترجمه محمدعلی شفیعی به بررسی روند رو به افول ایالات متحده در سالهای اخیر می‌پردازد. نویسنده با توجه به بررسی تطبیقی امپراتوری‌های بزرگ و روند افول آن، ایالات متحده را از این منظر مورد بررسی قرار داده است.

زمامداری توحش، نوشته «مکس بلومنتال» روزنامه نگار شهیر مستقل آمریکایی با ترجمه علی منظرپور است که به نقش آمریکا در تشکیل و قدرت گیری داعش در غرب آسیا می‌پردازد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code