تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021

نسخ دیجیتال‌شده آثار خوشنویسی میرعماد رونمایی می‌شود

  • 06 آبان 1399 - 19:07

آیین رونمایی از نسخ دیجیتال‌شده آثار خوشنویسی میرعماد، به‌مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین از رونمایی چهار نسخه دیجیتال و نفیس خوشنویسی میرعماد قزوینی با قدمت ۴۰۰ سال با همکاری یکی از مجموعه‌داران این استان خبر داد و گفت: به مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری این مجموعه برای نخستین بار رونمایی و از رسانه ملی استان قزوین روی آنتن خواهد رفت.

میثاق گودرزی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین در توضیح جزئیات این خبر گفت: چهار نسخه بسیار نفیس و قدیمی از آثار خوشنویسی میرعماد قزوینی با همکاری احمد ابوطالبیان از مجموعه داران استان قزوین، به همت مرکز اسناد و کتابخانه ملی این استان به صورت دیجیتال سازی شده برای نخستین بار در کشور رونمایی می‌شود و فردا ۷ آبان ماه از رسانه ملی این استان روی آنتن می‌رود.

میرعماد حسنی سیفی قزوینی از مشهورترین خوشنویسان تاریخ هنر ایران است که توانست پایه خط نستعلیق را چنان مستحکم کند که تمام صاحب نظران خطوط اسلامی او را عروس خطوط نامیدند. قلم او بیشترین تأثیر را در عرصه خط نستعلیق گذاشته است.

میرعماد حسنی قزوینی خوشنویس پرآوازه و از سرآمدان هنر خوشنویسی ایرانی و بزرگترین خوشنویس در خط نستعلیق در دوره شاه عباس صفوی بوده که به همین جهت «خط میر» برای حسن خط او مثل شده است. از او آثار فراوانی باقی‌مانده که در موزه‌های ایران و جهان و مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها