تاریخ : جمعه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 12 رمضان 1442 Friday, 23 April , 2021

نشست تدوین سند جامع پدافند غیرعامل وزارت میراث‌فرهنگی برگزار شد

  • 07 آبان 1399 - 15:25

نشست تدوین سند جامع پدافند غیرعامل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست تدوین سند جامع پدافند غیرعامل وزارت میراث‌فرهنگی با هدف تشریح روند تدوین این سند و دریافت نقطه نظرهای کارشناسی با حضور رئیس مجتمع پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی مالک اشتر، اعضا ستادی به شکل حضوری و اعضای مراکز استانی به شکل مجازی برگزار شد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور و دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این نشست که در دفتر این معاونت برگزار شد، با اشاره به اهمیت تهیه این سند و موضوع یکپارچگی تهدیدات میراث‌فرهنگی گفت: «با توجه به تشکیل کمیته پدافند غیرعامل در ستاد و مراکز استانی و هماهنگی‌های انجام شده با دانشگاه صنعتی مالک اشتر باید تلاش کنیم هر چه زودتر با برگزاری جلسات منظم این سند تدوین شود.»

محمدعلی نکویی رئیس مجتمع پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی مالک اشتر با تأکید بر سیاست‌گذاری پدافند غیرعامل بر دو موضوع حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی و تاب‌آوری تصریح کرد: «در تدوین سند جامع پدافند غیرعامل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باید سیاست‌گذاری‌ها با ارائه راهکار همراه باشد.»

او شبکه زیرساخت‌ها را مهم دانست و افزود: «در پدافند غیرعامل تهدیدات ترکیبی مهم است و نمی‌توان به‌صورت مجزا آن‌ها را در نظر گرفت. باید تهدیدها را پذیرفت و ظرفیت‌های لازم را پیش‌بینی کرد تا در مواجهه با هر نوع اختلال تطبیق‌پذیری و راه‌کار لازم را داشته باشیم.»

مهدی نوری مدیر پژوهشکده حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی مجتمع پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی مالک اشتر نیز که به شکل مجازی در این نشست حضور داشت به ارائه تعاریف سند راهبردی، سند راهبردی پدافند غیرعامل و سند پدافند غیرعامل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، هرم برنامه‌ریزی راهبردی را که شامل مأموریت، چشم‌انداز، اهداف، استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها، برنامه‌های عملیاتی و ارزیابی و کنترل است، پرداخت.

او برنامه استراتژیک و محیط سازمان را در دو بعد داخلی با نقاط قوت و ضعف خارجی در قالب فرصت و تهدید مورد بررسی قرار داد و فرایند تدوین سند راهبردی را بر اساس مدل سوات تشریح کرد.

پیچیدگی و تغییرات تهدیدات به لحاظ محتوا و کیفیت، لزوم بازبینی سند در مقاطع مختلف، تهیه پیش‌نویس و ارسال به اعضا برای اعلام نظر و ارائه پیشنهادها، دارایی شناسی و… و. از موارد اعلامی در این نشست بود.

خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code