• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Wednesday - 28 July - 2021

نماد آثار تاریخی البرز در پارک اقوام جانمایی می‌شود

  • 06 آبان 1399 - 11:21

کرج – رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای شهر کرج گفت: نماد آثار تاریخی شهر کرج و استان البرز در پارک اقوام جانمایی می‌شود.

منصور وحیدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بحث احیای هویت فرهنگی شهر کرج را به صورت جدی دنبال می‌کنیم، اظهار کرد: با توجه به تلاش‌های گروهای مختلف در عرصه فرهنگی و نهادهای رسمی، شهر کرج نیاز به احیای هویت فرهنگی به دلایل گوناگون دارد.

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از جمعیت کرج از اقوام گوناگون و مهاجر بوده‌اند و شهریت آن از قدمت بالایی برخوردار نیست، تصریح کرد: کرج کمتر از یک قرن پیش هویت خود را به عنوان شهر پیدا کرده است، بنابراین شناسایی ریشه‌های تاریخی، آثار، ابنیه و امکاناتی که در این منطقه قرار داشته امری لازم و ضروری برای پیدایش فرهنگ بومی و هویت‌بخشی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای شهر کرج بیان کرد: به صورت مصداقی روی موضوعات فرهنگی و تاریخی یک قرن اخیر در شهر کرج و استان البرز کار شده است.

وی با اشاره به آثار تاریخی، باستانی و ابنیه شهر کرج که مربوط به دوران قبل از انقلاب اسلامی است، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه می‌توان از حمام مصباح، کاخ سلیمانیه و چندین و چند اثر دیگر نام برد.

وحیدی با تأکید به ضرورت احیای بافت سنتی یکی از محلات قدیمی کرج به نام ده مصباح گفت: در خصوص احیای آثار این منطقه تلاش می‌شود و در کارگروه احیای هویت فرهنگی جلسات مستمری با حضور مسئولان رسمی گردشگری و میراث فرهنگی برگزار شده است.

وی درباره آثار و بناهای شهر کرج بعد از دوران انقلاب اسلامی عنوان کرد: برای احیای هویت دینی و ارزش‌های انقلابی ایثار، جهاد و شهادت تلاش می‌شود که غسال‌خانه بیلقان که پیکر مطهر بیش از ۴ هزار شهید در آنجا غسل و کفن شده است تبدیل به مرکز فرهنگی و موزه شهدا شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای شهر کرج با بیان اینکه با تلاش شورا پارک اقوام در هسته مرکزی شهر کرج احداث شده است، متذکر شد: تأکید شده که نماد آثار تاریخی شهر کرج و استان البرز در این پارک جانمایی شود و در فاز دوم پروژه، سازمان سیما و منظر در نظر دارد، آثاری از تپه ازبکی را در پارک اقوام جانمایی کند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code