بین الملل

نماینده آمریکایی خواستار به رسمیت شناختن استقلال قره‌باغ شد

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، با نادیده گرفتن اصل مذاکره مسالمت‌آمیز، خواستار به رسمیت شناختن استقلال قره‌باغ و سلب حق حاکمیت باکو از این منطقه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، مدعی شد که واشنگتن باید استقلال منطقه قره‌باغ کوهستانی را به رسمیت بشناسد.

وی در حالی جمهوری آذربایجان را به جنگ ‌طلبی متهم کرد که «جیحون بایراموف» وزیر خارجه این کشور، دیروز جمعه برای دیدار با مایک پمپئو همتای آمریکایی، به واشنگتن سفر کرد.

روز گذشته، «زهراب مناتساکانیان» وزیر خارجه ارمنستان نیز، دیداری جداگانه با پمپئو داشت.

آمریکا هم مثل فرانسه و روسیه، یکی از رؤسای مشترک گروه مینسک است که با هدف نظارت بر بحران قره‌باغ و تحولات منطقه قفقاز شکل گرفته است.

در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهر)، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در امتداد خط مرزی منطقه مورد مناقشه قره‌باغ، مواضع یکدیگر را گلوله باران کردند. به دنبال این حادثه، ارمنستان با اعلام حالت جنگی فراخوان عمومی داد و مردم را به خدمت زیر پرچم فراخواند؛ جمهوری آذربایجان نیز متقابلاً حالت جنگی اعلام کرد.

درگیری‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر حق مالکیت قره‌باغ از اوایل دهه ۱۹۹۰ در جریان است حال آنکه دور جدیدی از تنش‌ها، از جولای ۲۰۲۰ آغاز شد.

از آغاز بحران، روسیه در چارچوب گروه مینسک تلاش کرده تا باکو-ایروان را به حل مسالمت‌آمیز مسئله از راه مذاکره دعوت کند و در این میان، آتش‌بس شکننده‌ای نیز حاصل شد که طرفین دائماً یکدیگر را به نقض آن متهم می‌کنند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا