تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 1 شوال 1442 Wednesday, 12 May , 2021

نمکی:پرداخت «فوق العاده ویژه» و «حق صعوبت کار» کادر بهداشت و درمان/ استخدام 30 هزار نیرو در وزارت بهداشت

  • 21 آبان 1399 - 13:26


وزیر بهداشت با بیان اینکه امسال مجوز استخدام 22 هزار نفر را گرفتیم و در حال گرفتن مجوز استخدام 30 هزار نفر دیگر هستیم،گفت: فوق العاده ویژه، حق صعوبت کار و فوق العاده جذب هیات علمی پرداخت می‌شود.


به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس،  سعید نمکی، وزیر بهداشت  در نشست صمیمانه با رئیس، معاونین، اعضای هیأت امنا و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه  با بیان اینکه اولین گامی که باید بردارید تا بارتان را سبک کنید، نظارت بر اجرای پروتکل‌هاست، گفت:اگر پروتکل ها رعایت نمی‌شود و شما سکوت کنید، مسئولیت عمده گردن شما ست.

وی اظهار داشت: امروز دیگر روز مماشات یا قصور و کوتاه آمدن نیست. دیگر نباید ته رودخانه، مجروح و جنازه جمع کنید و اگر در سرچشمه اتفاقی در حال رخ دادن است، باید ورود کنید؛ در غیر این صورت مدیون مردم و تاریخ کشور خواهید شد.
 

دیگر حجت بر ما تمام است

وزیر بهداشت افزود: بعد از اینکه رهبر معظم انقلاب دستور فرمودند که قرارگاهی برای اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا ایجاد شود و فرمودند که تعیین مصداق محدودیت ها با وزارت بهداشت است و همه باید رعایت کنند، هرگونه اتفاقی که ناشی از عدم تعیین مصادیق و ابلاغ از سوی وزارت بهداشت یا چشم برهم بستن و سکوت در برابر اتفاقات و تخلفات، رخ دهد،  مسئولیت عمده و تکلیف شرعی آن با ما است چون مقام مظعم رهبری به عنوان کانون تشخیص و ابلاغ این سیاست، راه را مشخص فرمودند و دیگر حجت بر ما تمام است.

نمکی یادآور شد: اگر در ترمینال‌ها، کوچه و بازار، ادارات، دانشگاه‌ها، مدارس و دیگر مراکز  اتفاقاتی رخ می‌دهد که منطبق بر پروتکل‌ها و شیوه نامه‌ها نیست باید ورود کنید.

لزوم توجه به درمان سرپایی و بیماریابی

وزیر بهداشت تاکید کرد: درمان سرپایی و بیماریابی را به عنوان اصلی ترین کارتان مورد توجه قرار دهید. اگر برای بیماریابی و عدم سرریز بیماران در فازهای خطرناک بیماری به بیمارستان نتوانید فیلتری بگذارید، 1000 تخت ICU هم اضافه کنید، باز هم کم است.

وی ادامه داد: اگر مرحله قبل بسیج ملی مبارزه با کرونا اقداماتی مانند راه اندازی سامانه 4030 و شناسایی زودهنگام بیماران را نمی‌کردیم، این طوفان بیماری، اجازه اضافه کردن تخت می‌داد؟ کاری که ما کردیم و اروپایی‌ها نکردند و فهمیدند که چه اشتباه بزرگی کرده‌اند.
باید به بخش بهداشت پزشک عمومی اضافه کنیم
نمکی تصریح کرد: در کشور زیرساختی به نام شبکه بهداشتی و درمانی داریم که یکی از ذی قیمت ترین زیرساخت هایی است که دنیا می‌تواند داشته باشد و نیرویی به نام بهورز، مراقب سلامت و پزشک خانواده داریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد:‌اصلا اعتقاد ندارم که باید پزشک عمومی را به بخش درمان اضافه کنیم بلکه باید پزشک عمومی را به مراکز سرپایی و حوزه بهداشت اضافه و مراکز سرپایی و 16 ساعته را چندین برابر کنیم.

وی گفت: باید میزان درمانگاه‌های سرپایی در استان کرمانشاه حداقل 5 برابر شود. مطمئن باشید اگر به گسترش بخش مراقبت های ویژه ICU دل ببندید و مراکز سرپایی را رها کنید، بازی با ویروس را باخته اید. همین روش را در مرحله اول بسیج ملی برای مبارزه با کووید19 انجام دادیم و الان هم راهی جز این نداریم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: شناسایی و ایزوله زودرس و شناسایی و رهگیری افراد در تماس نزدیک با بیماران، کلید موفقیت ما برای مقابله با کرونا در کشور است. اگر در این بخش‌ها یک تومان سرمایه گذاری، 100 تومان برداشت می‌کنید و این را به عنوان پروتکل بسیار موثر می‌گویم اما درمان سرپایی نیازمند پروتکل‌های خودش است.

برای مراکز سرپایی، داروی ضد ویروس تامین می‌کنیم

نمکی یادآور شد: برای تمام مراکز سرپایی، داروی ضد ویروس تامین می‌کنیم اما اعتقاد به داروی ضد ویروس تزریقی مانند رمدسیویر در فاز سرپایی ندارم اما حتما یک داروی ضد ویروس در مراحل اولیه و بخش سرپایی، خیلی می‌تواند کمک کند و داروی آن را به صورت رایگان به این مراکز می‌دهیم و تست‌های سریع را رایگان انجام خواهند داد.

وی تاکید کرد: داروهای مورد مصرف برای بیماران کووید19 خوشبختانه تحت پوشش بیمه قرار گرفت و از این پس دیگر این بار به بیماران تحمیل نخواهد شد. تولید رمدسیویر در کشور راه اندازی شد و چون فرم لیوفیلیزه سرعت تولید را کاهش می‌داد، پروانه تولید فرم محلولی این دارو را صادر کردیم و از این بعد کمبودی برای رمدسیویر نخواهید داشت.

وزیر بهداشت گفت: آموزش همگانی، افزایش تست آزمایشگاهی، شناسایی افراد در تماس با بیماران، تقویت درمان سرپایی و مراقبت در منزل می‌تواند شما را از گلوگاه بیمارستانها نجات دهد وگرنه همه ما در این باتلاق غرق می‌شویم.

برنامه ریزی و اقدام برای قرنطینه عمومی بیمارانی که امکان قرنطینه در منزل را ندارند

 نمکی بیان داشت: به روسای دانشگاه‌ها گفتم که باید برای قرنطینه عمومی بیمارانی که امکان قرنطینه شدن در منزل ندارند، برنامه ریزی و اقدام کنیم. در این زمینه با وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مذاکراتی داشته ایم و قرار شد با هتل‌ها و مسافرخانه‌ها قرارداد ببندیم و بیمه ها نیز بخشی از هتلینگ آن را پرداخت کنند تا بیمارانی که از نظر فضای مسکونی یا وضعیت اقتصادی با مشکل مواجه  هستند، در قرنطینه عمومی بمانند؛ البته بحث‌های حمایتی از این بیماران هم در نظر گرفته شده که در طول مدت قرنطینه، ساختار حمایتی در کشور چگونه به آنها کمک کند.

در دو سه ماه گذشته کابوسی به نام اکسیژن داشتم

وی خاطرنشان کرد: شما خبر ندارید که من چه کشیدم و در دو سه ماه گذشته، کابوسی به نام اکسیژن داشتم. ساعت 2 بامداد از بیمارستان توحید سنندج خبر از افت اکسیژن می‌دادند یا ساعت 1 و نیم بامداد با خبر می‌شدم که در آبادان مشکل اکسیژن داریم و یا از شیروان، تانکر اکسیژن به نیشابور فرستادیم. وزیر شده کارپرداز تهیه اکسیژن چرا؟ الان نمی‌توانم بگویم. این هم یکی از حرف‌هایی است که نمیتو‌انم بگویم.

وزیر بهداشت گفت: به نیازهای اکسیژن بیمارستانها در سطح کشور اصلا بی توجه نبودم و اینکه 14 دستگاه اکسیژن ساز در استان کرمانشاه راه اندازی شده، خیلی کار بزرگی بوده و دو هفته دیگر، کمبود اکسیژن در سراسر کشور نخواهیم داشت.

خبرهای مهم از فوق العاده ویژه، حق صعوبت کار و فوق العاده جذب هیات علمی

 نمکی اظهار داشت: در مورد پاداش به نیروهای بهداشتی و درمانی، فوق العاده ویژه و حق صعوبت ویژه ای برای بخش‌های کرونایی از اول سال در نظر گرفته و محاسبه کرده‌ایم و این روزها به یاری خداوند پرداخت می‌شود تا از شرمندگی نیروهایی که در کرونا، زحمت ویژه کشیدند، در بیاییم. مشکل فوق العاده جذب را نیز حل کردیم که از اول امسال برای همکاران هیات علمی محاسبه می‌شود.

لکه ناهماهنگ دامن دنیا حذف شد

وی اظهار داشت: لجام گسیختگی تجهیزات پزشکی با ارز آزاد و نیمایی، ناشی از لجام گسیختگی قیمت ارز بود. گرچه هیچ وقت به قول مقام معظم رهبری، دل به آن سوی مرزها نمی‌بندم اما یک دیوانه غیرقابل تحملی که در طول تاریخ آمریکا، مثل کرونا  نمونه بود، ترامپ  بود.

نمکی تصریح کرد:‌ترامپ هم یکی از نمونه‌های تاریخ و عنصر عجیبی بود که با لطف خدا برکنار شد و رئیس کل تروریست‌های جهان که لکه ناهماهنگ در دامن دنیا بود و  شهید قاسم سلیمانی این نازنین ترین ضدتروریست جهان را ترور کرد، حذف شد و در آینده نوسانات شدید ارز را نخواهیم داشت.

مجوز استخدام 30 هزار نفر را داریم می‌گیریم

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در مورد کمبود نیروی انسانی خوشبختانه امسال مجوز استخدام 22 هزار را گرفتیم و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، مجوز استخدام 30 هزار نفر دیگر را داریم می‌گیریم و سعی می‌کنیم که در استانهایی مانند کرمانشاه، حداکثر کمک را کنیم.

 نمکی تاکید کرد: در حوزه آموزش پزشکی، انتقادات فراوانی دارم. اولا آموزش پزشکی غیرحضوری بسیار بی معنا است و نمی توانیم به صورت مجازی، خیلی مسائل را به دانشجویان علوم پزشکی بیاموزیم اما باید توجه کرد که کرونا، اثرات گسترده‌ای در تمامی سطوح آموزش حتی در آموزش و پرورش در سطح دنیا داشته است و مورد مطالبه افکار عمومی است.

دلایل عدم استقبال دانشجویان به برخی رشته‌های پزشکی

وی ادامه داد: در مورد عدم استقبال دانشجویان به برخی رشته ها از جمله بیهوشی، عفونی و داخلی می‌توان دو علت در نظر گرفت. یکی بیماری کرونا است که رزیدنت سال اول که کشیک هم می‌دهد، باید در بخش کرونا مشغول به کار شود و دوم، بحث اقتصادی است که انگیزه‌هایی را برای برخی رشته ها ایجاد می‌کنیم. کرونا دیر یا زود خواهد رفت.

وزیر بهداشت گفت: در طول 40 سال گذشته، حتی یک مورد درخواست پروانه یا مجوز برای بخش خصوصی نکرده‌ام اما معتقدم که به بخش خصوصی در حوزه پزشکی کشور، جفا کرده‌ایم. همین تعداد محدود تخت در بخش خصوصی نشان از این است که آن را درست ندیده‌ایم و جلساتی را در این زمینه برگزار کرده‌ایم و دکتر طباطبایی به عنوان مشاور بنده در بخش خصوصی، مسائل را پیگیری می کند.

 نمکی در خصوص راه اندازی دانشکده توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، خاطرنشان کرد: حتما با راه اندازی این دانشکده موافق هستم. یکی از غصه‌های من علاوه بر پیشگیری، توانبخشی است. یکی از مشکلات ما عدم توجه به توانبخشی است.

وی ضمن تقدیر از خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مقابله با کرونا، گفت: بنده در شرایط بسیار پیچیده‌ای به وزارت بهداشت آمدم. نه اینکه نمی‌دانستم. کسی به اندازه بنده به کاستی اشراف نداشت چون بودجه بسیاری از بخش ها را اداره می‌کردم.

می‌دانستم که دوران ماه عسل وزارت بهداشت تمام شده است

وزیر بهداشت ادامه داد: می‌دانستم که دوران ماه عسل وزارت بهداشت  تمام شده اما از آنجا که همواره خودم را یک سرباز کوچک نظام می‌دانم و برای نام و نان نیامدم، برای فدا شدن و روی مین رفتن آمدم. البته روزی که به وزارت بهداشت آمدم، برخی چیزها را می‌دانستم اما برخی چیزها را نمی‌دانستم. از چیزهایی که نمی‌دانستم این بود که قرار است سیلاب‌های گسترده، زلزله، H1N1 و ویروس منحوس بسیار پیچیده کرونا بیاید.

نمکی خاطرنشان کرد: در این شرایط با سخت ترین سال اقتصادی دولت در دوران بعد از انقلاب مواجه شدیم. وقتی در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت گرفتم، قیمت نفت به کمتر از 30 دلار رسید اما بدهی‌های دورانی که نفت 120 دلار بود را نیز مجبور شدیم پرداخت کنیم. دوستان، اجلاس سران برگزار کرده بودند بدهی‌های آن از دوران نفت 120 دلاری منتقل شد و با نفت کمتر از 30 دلار، آن بدهی ها را پرداخت کردیم.

هیچ کس از کلینیک خصوصی‌اش برای زیرساخت‌های کشور، پول نیاورد

وی افزود: طرح تحول نظام سلامت را همه می‌دیدند اما لجستیک آن را ما باید تامین می‌کردیم. هیچ کس از کلینیک خصوصی اش پول نیاورد تا برای زیرساخت‌های کشور، هزینه کند بلکه در آن شرایط سخت، از منابع دولتی، این طرح را حمایت می‌کردیم.

وزیر بهداشت گفت: به مقوله سنگینی که ممکن است هر 200 سال یکبار نظام سلامت در دنیا، یکبار آن را تجربه کند، گرفتار شدیم و فکر نمی‌کنم که هیچ وزیر و وزارت بهداشتی قبل و بعد از انقلاب، چنین مواردی را به یاد داشته باشد. گرفتاری در چنین بلیه‌ای برای جهان، خیلی کار سختی بود.

مسائل را باز نمی‌کنم که در این مدت بر ما چه گذشت

نمکی خاطرنشان کرد: مسائل را باز نمی‌کنم که در این مدت بر ما چه گذشت و چگونه شما در دانشگاه‌ها توانستید موج اول را مدیریت کنید و بقیه کجاها آن همراهی‌هایی که باید می کردند را نکردند اما اخیرا از یکی دوجا حمایت شدیم و از همه مهمتر، ورود بسیار متهورانه و مدبرانه مقام معظم رهبری در جلسه با ستاد ملی کرونا بود و با اعلام محبت‌های ایشان در طول این مدت، بی انصافی است که بخواهم از چیزی گلایه کنم. رییس جمهور دستورات مکرری داد و دوستان کمک می‌کنند تا گره گشایی شود.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها