نوزده کودک و زن خانواده داعشی، به آلبانی برگشتند

  • 10 مرداد 1400 - 14:12
نوزده کودک و زن خانواده داعشی، به آلبانی برگشتند


نخست‌وزیر آلبانی در یک کنفرانس خبری در فرودگاه پایتخت اعلام کرد، چهارده کودک و پنج زن آلبانیایی که پدران و شوهران آنها عضو داعش بودند، به کشور بازگردانده شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در شرایطی که از زمان ظهور داعش عضویت اتباع خارجی در این گروه تروریستی خبرساز بوده است، مقام‌های آلبانی از استرداد چهارده کودک و پنج زن آلبانیایی که پدران و شوهران آنها عضو داعش بودند، خبر دادند.

شبکه «یورو نیوز» گزارشی درباره حضور «اد راما» نخست‌وزیر و «بلدی سوسی» وزیر کشور آلبانی در فرودگاه تیرانا پایتخت این کشور برای تحویل گرفتن تعدادی از اعضای خانواده‌های آلبانی‌های عضو داعش منتشر کرد.

طبق این گزارش، چهارده کودک و پنج زن آلبانیایی که پدران و شوهران آنها عضو داعش بودند از لبنان به آلبانی آمدند.

نخست‌وزیر آلبانی در کنفرانس خبری در فرودگاه تیرانا درباره بازگشت این اتباع آلبانی گفت: «به نظر من این یک اتفاق خیلی خوب است و البته ما نباید در این کار متوقف شویم».

اد راما تاکید کرد این ۱۹ تبعه آلبانی به پناهگاهی در «دورس» منتقل می‌شوند تا در آنجا پلیس و کارشناسان نهادهای اجتماعی «همه معاینه‌ها و بررسی‌های ضروری پزشکی و روانشناختی را از آنها به عمل بیاورند و همچنین یک دوره قرنطینه را بگذرانند».

به گفته نخست‌وزیر آلبانی، بعد از گذراندن این مراحل برخی از این ۱۹ نفر اجازه خواهند یافت که به دامن خانواده‌های خود برگردند.

وی درباره این موضوع که آیا پنج زن آلبانیایی که شوهرانشان عضو داعش بودند، مورد محاکمه و تعقیب قضایی قرار می‌گیرند یا نه، اظهارنظر نکرد.

آلبانی تاکنون سه بار اقدام به برگرداندن اتباع خود از سوریه کرده است؛ اتباعی که پدران و شوهران آنها عضو داعش بودند. اکتبر ۲۰۲۰ پنج نفر و اوایل سال گذشته میلادی یک کودک به آلبانی برگشته بودند.

بنا بر گزارش یورونیوز، چند صد نفر از مردان تبعه آلبانی طی سال‌های گذشته به عضویت گروه تروریستی داعش درآمده و به عراق و سوریه رفته بودند اما اکثر آنها کشته شدند و از آن زمان، زنان و کودکانشان در اردوگاه‌های سوریه گیر افتاده و آواره شده‌اند.

این رسانه اروپایی خبر داد، برآوردها این است که حدود ۳۰ کودک و زن دیگر تبعه البانی در اردوگاه‌های سوریه حضور دارند.

نخست‌وزیر آلبانی با ابراز تردید درباره تعداد دقیق آلبانیا‌یی‌های گیر افتاده در اردوگاه‌های سوریه اعلام کرد، دو زن تبعه این کشور از ترس جانشان شرایط ضروری برای استرداد به آلبانی را رد کرده‌اند.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0