تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

نگرانی غرب از تسخیر جهان توسط اسلام است/ جوانان وارد میدان شوند

  • 11 آبان 1399 - 12:06

شیراز – نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: زمانی که پیام دینی در قالب هنر و ارزش‌های هنری بیان شود می‌تواند جهان را تسخیر کرد و نگرانی غربی‌ها از همین است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، پیش از ظهر یکشنبه در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی «فانوس» گفت: این روزها جهان گرفتار مشکلات عجیبی است، از بیماری عالم‌گیر کرونا گرفته تا ظهور بی‌پرده و بدون هیچ‌گونه پوشش چهره غرب که در رفتار قبیح و کریه رئیس جمهور فرانسه دیده می‌شود.

وی، گرد آمدن عده‌ای از افراد وفادار به شهیدان و ایثارگران برای بزرگداشت یاد و خاطره آن عزیزان و استفاده از هنر برای به نمایش گذاشتن همه زیبایی‌هایی که شهدا و ایثارگران خلق کردند را کار بسیار ارزشمند و پسندیده‌ای توصیف کرد که در جشنواره ملی فانوس انجام شده است.

آیت‌الله دژکام جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب را مبنی بر اینکه وقتی یک ارزش ماندگار می‌شود که در قالب هنر عرضه شود، را یادآور شد و گفت: از این جهت در دوره قبلی تمدن اسلامی ما در اوج بوده‌ایم، خصوصاً شیراز به‌عنوان یکی از مراکز بسیار مهم جلوه‌گری هنرهای مختلف برای به نمایش گذاشتن ارزش‌های انسانی و اسلامی مسلماً یک نقش بسیار مهمی در تمدن اسلامی در دور سابق ایفا کرده است.

امام جمعه شیراز ادامه داد: شاید در روزگاری که سعدی و حافظ می‌زیستند، برخی از هنرها بیش از بعض دیگر میدان‌دار بود به‌عنوان مثال روزگار سعدی و حافظ روزگار هنر معماری، شعر و خوشنویسی بوده است و از آن روزگار برای ما یادگارهای خوبی مانده است که از جمله آن می‌توان به قرآن دروازه قرآن اشاره کرد که غوغایی در خط و کتابت قرآن بود.

وی همچنین جایگاه هنر معماری در شیراز را یادآور شد و گفت: در ساختمان‌هایی مثل مسجد نو آثاری از هنر معماری شیراز از دوران قدیم برای ما باقی مانده است و همچنین آثاری هم از دوره ایلخانی در این کلان‌شهر وجود دارد که نشان می‌دهد مسلمانان و ایرانیان و شیرازی‌ها میدان‌دار این کارها بودند و جهان هنوز هم با دیدن این آثار سحر می‌شود.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه عرصه‌های دیگر هنری مثل فیلم، سینما و انیمیشین هنرهای روز هستند که در گذشته وجود نداشتند، گفت: حتی شکوفایی هنر موسیقی هم در آن روزگار نبوده است و امروز شکوفایی بیشتری دارد، در هر صورت امروز، زمان به میدان آمدن جوانان است تا در ساخت و ساز تمدن نوین اسلامی که در گام دوم انقلاب اسلامی شروع شده است، نشان دهیم که در این عرصه‌ها هم می‌توانیم حرف‌های بزرگ و مهمی بزنیم.

سلاح هنر در کنار منطق دینی

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با یادآوری اینکه حتی هنر آواز هم در قرائت و اذان استفاده می‌شود که خود ایجاد جاذبه می‌کند، گفت: رونق ارزش‌ها و مفاهیم اسلامی باید با کمک هنرمندان باشد و توقعمان از جوانانی که ادامه دهنده راه ایثارگران و شهدا هستند، نیز همین است که البته بحمد الهی امروز در میدان ایستاده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه زمانی که پیام دینی در قالب هنر و ارزش‌های هنری بیان شود، مسلماً می‌تواند جهان را تسخیر و دیگران را به خود علاقه‌مند کند، گفت: نگرانی که امروز غربی‌ها دارند از همین است یعنی صحنه جنگ کاملاً آشکار شده است و آنچه که مکرون انجام می‌دهد یک نحو مقابله با نفوذ اسلام است که البته نمی‌تواند جلوی این کار را بگیرد.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: از نظر آماری اروپا در چند دهه آینده با یک جمعیت بسیار بزرگ مسلمان مواجه خواهد شد و این‌ها نمی‌دانند که باید با این قضیه چه کار کند لذا این مقاومت‌ها و اقدامات توهین‌آمیز نیز ناشی از ترسشان است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه دشمنان اسلام از تمام قدرت خود در ناحیه هنر استفاده کردند اما به جایی نرسیدند به‌عنوان مثال هالیوود کاملاً در خدمتشان بود اما هیچ نتیجه‌ای نگرفتند، گفت: البته هنوز ما هم حرکت نکردیم و اگر جوانان ما هنر را به عرصه این جنگ اضافه کنند، مسلماً پیروز میدان خواهیم بود زیرا منطق اسلام، قوی است و نمی‌توان حق را پوشاند چرا که حق خود را آشکار می‌کند بنابراین آنچه لازم است این است که سلاح هنر را در کنار این منطق حق دینی به کار گیریم و به نقطه مناسبی برسیم.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها