ورزش

هدف طرح های فدراسیون همگانی جذب جوانان است

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی گفت: از ایجاد شبکه شمس انتظار داریم از نهادهای مردمی که اکثرا نسل جوان هستند در ورزش همگانی استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، افشین ملایی در آیین رونمایی از طرح‌های شکوه و شمس که با حضور معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد، اظهار کرد: شرایط جدید نیاز ساختارها، کارکردها و اقدامات جدید است و باید بدانیم که شیوع کم تحرکی به میانگین ۵۶ درصد در سطح کشور رسیده و این بدان معناست که ۵۶ درصد مردم ایران دچار کم تحرکی هستند.

وی ادامه داد: کم تحرکی عامل ۸۲ درصد از مرگ و میرهای کشور است و به طور حتم این وضعیت متناسب با شیوع ویروس کرونا تشدید می‌شود.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی با اشاره به نهایی شدن سند فعالیت‌ها در حوزه سالمندی، عنوان کرد: در جلسه هفته گذشته شورای عالی سالمندان عنوان شد که سرعت پیر شدن جمعیت ایران از تمامی کشورهای دنیا بیشتر و سالمندی ما به سمت زنانه شدن در حال حرکت است و در سال‌های آینده عمده سالمندان ایرانی را زنان شکل می‌دهند.

ملایی همچنین با اشاره به اینکه سرعت میانسالی و کهنسالی در کشور سه برابر نرخ رشد جمعیت است، خاطرنشان کرد: وضعیت کشور ما طی سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده است سبک زندگی مردم به سمت کم تحرکی پیش رفته است.
وی ادامه داد: در یک یا دو دهه آینده شرایط خاصی از ابتلا به بیماری‌های ناشی از کم تحرکی ایجاد خواهد شد و از جمله برنامه‌های فدراسیون ورزش‌های همگانی ظرفیت سازی، شبکه سازی و حمایت طلبی است و به این باور رسیده‌ایم که توسعه ورزش همگانی بدون تعامل و مشارکت همه عناصر موثر عملاً غیر ممکن است، چراکه ظرفیت‌های زیادی در حوزه ورزش کشور وجود دارد که باید متناسب با منافع ملی گردهم آیند و با یک رویکرد جدید به سمت توسعه ورزش همگانی گام بردارند.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی با تاکید بر ضرورت گسترش دامنه آگاهی بخشی در سطح ملی و در زمینه توسعه ورزش، عنوان کرد: سعی داریم با مشارکت فدراسیون‌های ورزشی به صورت فازبندی شده، اقدامات ملی موثری را به انجام برسانیم و بتوانیم از ظرفیت‌های فدراسیون‌ها با حفظ اصالت رشته خود در جهت مشارکت حداکثری آنها استفاده کنیم.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا