تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

هشدار درباره پیامدهای امنیتی و اقتصادی واگذاری زمین به عربستان

  • 10 آبان 1399 - 16:41

ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی با انتشار بیانیه ای نسبت به ماهیت سرمایه گذاری عربستان سعودی در عراق هشدار داده و آن را راهی برای استعمار توصیف کرد. 

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سبق پرس، ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی با انتشار بیانیه ای نسبت به ماهیت سرمایه گذاری عربستان سعودی در عراق هشدار داده و آن را راهی برای استعمار توصیف کرد. 

در این بیانیه از مقامات مسئول عراقی خواسته شده است که جلوی پروژه واگذاری زمین هایی برای سرمایه گذاری به سعودی ها در کربلا، مثنی و نجف گرفته شود و تاکید شده است که این اقدام پیامدهای خطرناکی برای امنیت و حاکمیت عراق خواهد داشت و به ذخایر راهبردی آب  های زیرزمینی عراق نیز آسیب می زند. 

 در این بیانیه ضمن تاکید بر ضرورت توقف واگذاری ۱۵۰ هزار دونم از  اراضی بادیه عراق، از عشایر اصیل عراقی و تمام نیروهای  ملی این کشور خواسته شده است که با این پروژه مخالفت کرده و جلوی آن را بگیرند.

این در حالی است که قبلا قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز بر مخالفت با تلاش های عربستان سعودی برای سیطره بر مناطقی از خاک عراق به بهانه سرمایه گذاری تاکید کرده بود.

«قیس الخزعلی» در بیانیه ای اعلام کرده بود: با ما با تلاش های رژیم سعودی برای سیطره بر مناطق وسیعی از استان های الانبار، نجف، المثنی و بصره به بهانه سرمایه گذاری مخالفیم. این طرح تهدیدات امنیتی بسیار خطرناکی به همراه دارد چرا که از سوی رژیمی می خواهد اجرا شود که سوابق زیادی در ایجاد ناامنی و بی ثباتی در عراق و صدور فتواهای تکفیر و ارسال صدها تروریست انتحاری و نیز حمایت اطلاعاتی و مالی از آنها دارد.  ضمن اینکه این پروژه با طرح عادی سازی روابط با دشمن ابدی عراق (رژیم اسرائیل) که در حقیقت رژیم سعودی آن را هدایت می کند همزمان شده است. همچنین طرح عربستان سعودی برای کشاورزی در مناطق فوق الذکر به دلیل نوع کشتی که قرار است در آنجا انجام شود، موجب زیان‌های اقتصادی سنگین به ذخیره آب‌های زیرزمینی عراق می‌شود. از تمام نخبگان دانشگاهی در تمام زمینه ها، دانشجویان عزیز و نهادهای اجتماعی و در راس آنها شیوخ و بزرگان عشایر و همچنین گروه ها و شخصیت های سیاسی می خواهیم که با این طرح خبیثانه مخالفت کرده و اجازه انجام آن را ندهند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها