هشدار طغیان رودخانه‌‌ها و آبگرفتگی معابر در ۶ استان/ادامه گرد‌وخاک در شرق کشور

  • 12 مرداد 1400 - 15:46


مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در ۵ روز آینده در برخی نقاط شرق و شمال‌شرق کشور به ویژه زابل و خراسان جنوبی وزش باد شدید با احتمال خیزش گرد و خاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

صادق ضیائیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: امروز در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، رگبار ورعد و برق و وزش باد شدید موقت و احتمال وقوع گرد و خاک در برخی نقاط استان‌های اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، آذربایجان شرقی،‌آذربایجان غربی، لرستان، قزوین، اصفهان، یزد، البرز، قم، تهران، گیلان، مازندران، گلستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: روز آینده ۱۴ مرداد در سایر مناطقی که ذکر شد بارش‌ها ادامه دارد و فقط در شمال‌غرب بارش کاهش می‌یابد.

وی بیان کرد: امروز تا چهارشنبه ۱۳ مرداد‌ رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت‌ و در مناطق مستعد بارش تگرگ‌ در ارتفاعات استان‌های تهران، مازندران، البرز، غرب سمنان و شرق قزوین همچنین ‌جنوب گلستان، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها، برخورد صاعقه و خسارت ناشی از بارش تگرگ و تندباد لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان تأکید کرد: توصیه می‌شود اجتناب از تردد و اتراق در اطراف رودخانه‌ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه‌کاره و تابلوها و تمهیدات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، در دستور کار باشد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری در برخی نقاط شمال‌ غرب، ارتفاعات زاگرس مرکزی، ارتفاعات البرز مرکزی و روز شنبه ۱۶ مرداد در شمال آذربایجان غربی و شمال آذربایجان شرقی بارش پراکنده و رگبار و رعد و برق و وزش باد خصوصا در ساعات بعدازظهر خواهیم داشت.

وی بیان کرد: در ۵ روز آینده در برخی نقاط شرق و شمال‌شرق کشور به ویژه زابل و خراسان جنوبی وزش باد شدید با احتمال خیزش گرد و خاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد:‌ روز آینده اهواز با بیشینه دمای ۴۸ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۱۵ درجه بالای صفر خنک‌ترین مرکز استان خواهد بود.

ضیائیان در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران فردا صاف تا نیمه‌ابری همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باید پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۳۴ و ۲۴ درجه خواهد بود.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0