بین الملل

هشدار چین درخصوص قرارداد تسلیحاتی تایوان و آمریکا


سخنگوی وزارت امور خارجه چین قرارداد تسلیحاتی میان آمریکا و تایوان را محکوم کرد و درخصوص پاسخ متعاقب پکن هشدار داد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه درخصوص واکنش «مُحقانه و لازم» پکن به قرارداد تسلیحاتی تایوان و آمریکا هشدار داد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، لیجیان گفت فروش این تسلیحات به تایوان «پیام بسیار غلطی» را به نیروهای جدایی‌طلب رسانده و به روابط چین و آمریکا لطمه خواهد زد.

وی افزود: «چین با توجه به تحولات حول این مسئله پاسخ محقانه و لازم را در این خصوص خواهد داد».

وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) علی‌رغم مخالفت‌ها و هشدارهای پیاپی مقام‌های پکن، فروش تسلیحات پیشرفته به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار به تایوان را تأیید کرد.

پنتاگون نیز اعلام کرد که با تأییدیه وزارت خارجه آمریکا، هم‌اکنون کنگره باید مجوز نهایی را برای فروش تسلیحات پیشرفته به تایوان صادر کند.

این اقدامات تحریک‌آمیز ایالات متحده در شرایطی صورت گرفته است که پکن بارها هشدار داده است که پاسخ متناسبی به واشنگتن خواهد داد و هشدار داده که فروش هرگونه تسلیحات به تایوان، به‌شدت به منافع امنیتی چین لطمه وارد می‌کند و روابط چین و آمریکا را خدشه‌دار خواهد کرد.

چین تایوان را بخشی از خاک سرزمین اصلی خود می‌داند و اعلام کرده از طریق گفت‌وگو یا به روش نظامی آن را پس خواهد گرفت. در حال حاضر سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورهای عضو آن، تایوان را کشور مستقل نمی‌دانند.

با این حال «ین ده فا» وزیر دفاع تایوان امروز (پنجشنبه) ضمن تأیید این قرارداد تسلیحاتی مدعی شد: «ما نمی‌خواهیم وارد رقابت تسلیحاتی با کمونیست‌های چین شویم. ما بر اساس نیازهای خود و در راستای مفاهیم راهبردی بازدارندگی سنگین، دفاع از موقعیت خود و نیازهای دفاعی‌مان پیش می‌رویم».

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا