هماهنگی بین بخشی و مشارکت جامعه راهبرد اصلی برنامه شهر سالم سهند

  • 14 آذر 1399 - 13:33

اسکو- فرماندار شهرستان اسکو گفت: هماهنگی بین بخشی و مشارکت جامعه راهبرد اصلی برنامه شهر سالم سهند بوده که اثربخشی اجرای پروژه‌ها و افزایش اعتماد به نظام سلامت دستاورد مشارکت جامعه است.

به گزارش خبرنگار مهر، بابک رضی منش امروز در جلسه ارزیابی بین المللی برنامه شهر سالم سهند که توسط سازمان بهداشت جهانی”WHO” به صورت وبینار با کارشناسان برجسته این سازمان، وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تبریز در محل سالن شبکه بهداشت و درمان اسکو برگزار شد اظهار داشت: برنامه شهر سالم، مسیر و برنامه‌ای جامع برای نیل توسعه پایدار در تمامی ابعاد توسعه است‌.

وی با اشاره به اینکه اولین قدم در شروع برنامه شهر سالم سهند در سال ۹۴ تعیین و احصاء اولویت‌های برنامه با بهره گیری از روش‌های علمی بود افزود: عمدتاً گردآوری اولویت‌ها برگرفته از نظرات مردم در بیان مسائل و مشکلات و کاستی تدوین شده است‌.

ناظر عالی برنامه شهر سالم سهند ابراز کرد: ساختارسازی و مدیریت کلان برنامه مهم‌ترین وظیفه فرماندار جهت راهبری، هدایت صحیح و امکان نظارت مستمر در این برنامه در گام دوم طراحی و اجرایی شد.

فرماندار شهرستان اسکو تصریح کرد: ایجاد کمیته‌های تخصصی برنامه شهر سالم متناسب با مسائل و مشکلات و تعیین اولویت‌ها از حیث تعداد کمیته‌ها صورت پذیرفت و تشکیل مستمر جلسات کمیته‌های شهر سالم بدون وقفه و به صورت هفتگی در این پنج سال انجام شده است.

رضی منش ادامه داد: رصد مستمر جلسات کمیته‌های تخصصی، اطمینان از تحقق مصوبات، ارزیابی برنامه‌ها و پیگیری روند پیشرفت و تشکیل منظم جلسات هماهنگی کمیته‌های تخصصی در بازه زمانی هر سه یکبار به ریاست فرماندار به طور مداوم در اجرای برنامه اجرایی و هماهنگی بی نظیری در بخش‌های مختلف دستاورد این جلسات بود.

وی افزود: ساختار برنامه شهر سالم به گونه‌ای طراحی شده که پایداری طرح تضمین شده و با تغییر مسئولین برنامه به مسیر خود ادامه دهد و از زمان شروع اجرای طرح ناظر عالی پروژه، دبیر اجرایی و تمامی مسئولین کمیته‌های تخصصی تغییر کرده ولی برنامه با قدرت و قوت ادامه یافته است.

ناظر عالی برنامه شهر سالم سهند هماهنگی بین بخشی را یک راهبر اساسی در پشبرد اهداف سلامت، و از برجسته‌ترین عوامل تعیین کننده‌های اجتماعی در حوزه سلامت دانست و گفت: افزایش مشارکت پذیری سازمانها و درگیر کردن تمامی نهادها برای تأمین سلامت جامعه از جمله فواید هماهنگی بین بخشی است.

فرماندار شهرستان اسکو با اشاره به اینکه ارتباط تنگاتنگی بین سلامت جامعه با مسائل اجتماعی و اقتصادی وجود دارد عنوان کرد: توسعه سلامت از رهگذر روندی از اقدامات سیاسی و اجتماعی، برنامه ریزی و اجرای طرح‌های نوآورانه را پیگیری و عملیاتی کردیم.

رضی منش، نقطه عطف و لازمه استمرار این برنامه را مشارکت جامعه و حضور مردم در عرصه‌های تصمیم گیری و تصمیم سازی برشمرد و گفت: اقدامات جامعه محور، مشارکت و مدیریت موضوعات توسط مردم، همراهی آنان را در اجرای طرح‌های سلامت تضمین می‌کند و نتایج بسیار رضایت بخشی از اقدامات جامعه محور در این برنامه به دست آمده است.

فرماندار شهرستان اسکو در پایان با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و تنگناهای اقتصادی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت و توان داخلی با هدف توانمند سازی اقشار مختلف جامعه در دستور کار شهرستان قرار گرفت و کمیته توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی با تمرکز بر جامعه زنان و اقشار آسیب پذیر شکل گرفته و تاکنون اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه آموزش، مهارت آموزی، ایجاد کسب و کارها انجام شده است.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0