شهرستان ها

همدان دچار تنش آبی است/ کاهش ذخائر منابع آبی سد اکباتان

همدان- مدیرعامل آبفای استان همدان در ادامه به کاهش ذخایر منابع آبی سد اکباتان اشاره کرد و گفت: ذخیره آبی سد مذکور به ۸ میلیون متر مکعب رسیده که مدیریت وضع موجود تنها با درایت امکان پذیر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رزمایش بزرگ مدیریت مصرف آب و برق از چهارشنبه؛ یکم تیرماه هم‌زمان با آغاز هفته صرفه‌جویی در مصرف آب با همکاری وزارت نیرو و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمامی استان‌ها آغاز شد.

این رزمایش با هدف افزایش پایداری و تاب‌آوری شبکه توزیع آب و برق در سطح کشور و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو کلید خورده و با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رده‌های مختلف آن شامل سازمان بسیج، وزارت کشور و استانداران سراسر کشور تا ۱۵ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

رزمایش بزرگ صرفه‌جویی در مصرف آب و برق در گام نخست در تمامی اماکن اداری، تأسیسات و رده‌های مختلف سپاه، بسیج، وزارت کشور و وزارت نیرو و در مراحل بعدی برای سایر ادارات و نهادهای واقع در استان‌ها برگزار خواهد شد و تمامی موارد مرتبط با ادارات بر اساس اقدامات صرفه‌جویی مؤثر مصرف عملیاتی خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود اجرای هماهنگ و موفقیت‌آمیز این رزمایش، زمینه لازم برای تحقق هدف‌گذاری کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب شرب برای گذر ایمن و پایدار از پیک مصرف تابستان ۱۴۰۱ فراهم سازد.

امروز، همزمان با دومین روز از هفته صرفه جویی در مصرف آب «همایش بانوی آب» با محوریت نقش بانوان در مدیریت مصرف آب با حضور مشاورین بانوان دستگاه‌های اجرایی، مسئولین بسیج خواهران دستگاه‌های اجرایی، مسئولین بسیج پایگاه‌های بسیج محلات و جمعی از بانوان برگزار شد.

در این مراسم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان ضمن اشاره به عنوان دومین روز از هفته صرفه جویی در مصرف آب گفت: موضوع صرفه جویی یکی از توصیه‌های اکید دین و مقام معظم رهبری است.

فرهاد بختیاری با بیان اینکه نقش بانوان در مدیریت مصرف نقشی حائز اهمیت است عنوان کرد: در حال حاضر ۶۰ درصد مشترکین ما را مشترکین خانگی تشکیل می‌دهند که مدیریت این بخش تا حد زیادی وابسته به بانوان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه هر یک از شما بانوان سفیران آب در خانواده‌های خود هستید، اظهار کرد: در حال حاضر الگوی مصرف آب در میان مشترکین خانگی ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است که این رقم در استان متأسفانه ۴۵ لیتر بیش از الگوی مصرف می‌باشد.

بختیاری فر با اشاره به اینکه خوشبختانه هم اکنون مردم نسبت به شرایط موجود آگاه شده‌اند، بیان کرد: استاندار و نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی نیز بیش از هر زمان دیگر نسبت به تأمین آب، به ویژه پروژه‌ی تأمین آب بلند مدت شهر همدان حساس شده و پیگیری‌های بسیار مؤثری نیز در خصوص این موضوع انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: طی چند سال گذشته همدان دچار تنش آبی شده اما هیچگاه مردم در این حد نسبت به وضعیت موجود آگاه نبوده‌اند.

بختیاری فر ضمن اشاره به تأخیر ۱۸ ساله در اجرای پروژه تأمین آب بلندمدت همدان گفت: در حال حاضر، مسئولین بیش از هر زمان دیگر دغدغه تأمین آب برای مردم را دارند و شرکت آب و فاضلاب نیز با تمام توان به دنبال تأمین از منابع جایگزین و مدیریت مصرف آب است.

مدیرعامل آبفای استان همدان در ادامه به کاهش ذخایر منابع آبی سد اکباتان اشاره کرد و گفت: هم اکنون، ذخیره آبی سد مذکور به ۸ میلیون متر مکعب رسیده که مدیریت وضع موجود تنها با درایت امکان پذیر است.

بختیاری فر با بیان اینکه در راستای مدیریت مصرف، حجم برداشت آب از سد اکباتان را از ۱۱۰۰ لیتر در ثانیه به ۴۰۰ لیتر در ثانیه کاهش دادیم عنوان کرد: پیش از این بیشترین بار برداشت آب از آب‌های سطحی نظیر رودخانه‌های همدان در فصول غیر زراعی بود که با از دست رفتن این منابع آبی کنترل شرایط سخت‌تر شد.

وی افزود: هم اکنون رودخانه‌های تأمین کننده ما نظیر رودخانه عباس آباد، دره مرادبیگ و خاکو از دسترس خارج شده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تاکید وزارت نیرو و استاندار همدان در خصوص عدم قطع آب در روزهای پیش رو اشاره کرد و گفت: البته شرکت آب و فاضلاب نیز تابع سیاست‌های وزارتخانه است اما مدیریت مصرف از سوی مردم از الزامات است.

بختیاری فر در ادامه با بیان اینکه همدان از شهرهای گرفتار تنش آبی است، خاطرنشان کرد: ظرف دو ماه اخیر به منظور تکمیل پروژه آبرسانی بلندمدت همدان از سد تالوار ۱,۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تزریق شد.

مدیر عامل آبفای استان همدان در ادامه صحبت‌های خود، با اشاره به اینکه متأسفانه ۹۶ درصد مصرف آب در همدان مرتبط با بخش کشاورزی است، گفت: چنانچه در این بخش مدیریت صحیحی اتفاق نیفتد منابع آبی موجود از دست می‌رود.

وی تصریح کرد: تغییر در رفتار و مدیریت مصرف در شرایط کنونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در ادامه مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری همدان نیز با اشاره به اینکه آب در منابع دینی ما از تقدس ویژه ای برخوردار است، گفت: همانگونه که بانوان ما در طول هشت سال دفاع مقدس نقش ارزشمندی در پشتیبانی از جبهه‌ها داشتند امروز نیز نقش زنان در مدیریت منابع آبی و هدایت خانواده‌ها به مدیریت مصرف انکار ناپذیر است.

فاطمه ستاری ضمن اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در موضوع صرفه جویی، اظهار کرد: با بهره برداری از این فرمایشات می‌توان تنش آبی موجود را تا حدودی مدیریت کرد.

لازم به ذکر است؛ دومین روز از هفته صرفه جویی در مصرف آب با عنوان «زنان، سبک زندگی، آموزه‌های دینی و تغییر رفتار مصرف آب» برگزار شد.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا