جامعه

هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است/ قطعی ۱۲ ایستگاه پایش

اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان برغم قطعی ۱۲ ایستگاه پایش با میانگین ۱۵۶ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، براساس سامانه برخط کنترل و پایش آلودگی هوای اصفهان، کیفیت هوای این کلانشهر در ایستگاه خیابان‌های باهنر با شاخص ۱۳۹، فرشادی با شاخص ۱۵۰ و فیض با شاخص ۱۳۰ در وضعیت نارنجی (ناسالم برای گروه‌های حساس) و در ۲ ایستگاه جی و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۹۴ و ۱۶۵ برای عموم شهروندان ناسالم است.

همچنین در سه روز گذشته ۱۲ ایستگاه پایش در خیابان‌های احمدآباد، استانداری، انقلاب، باغ غدیر، پروین، بزرگراه خرازی، دانشگاه، رودکی، رهنان، کاوه، میرزا طاهر و کردآباد در شرایطی که به علت نفوذ توده گردوخاک هوا بسیار آلوده است، قطع شده‌اند.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان تا روز سه‌شنبه بر اثر نفوذ این توده گردوخاک شاخص هوای مناطق شرقی، مرکزی و شمالی اصفهان افزایش می‌یابد و به کاهش دید افقی در محورهای مواصلاتی شرق منجر می‌شود.

ساعت یک بامداد امروز به سبب ورود توده گردوخاک به اصفهان شاخص کیفی هوا برغم قطعی ۱۲ ایستگاه با شاخص ۲۲۱ به شرایط بسیار ناسالم رسید و این وضعیت تا صبح امروز ادامه داشت.

در این شرایط به شهروندان به ویژه افراد دارای مشکلات تنفسی و قلبی، سالمندان، زنان باردار و کودکان سنین کمتر از پنج سال توصیه می‌شود که از فعالیت در فضای باز و تردد غیر ضرور بپرهیزند.

امروز ایستگاه‌های شهر صنعتی سگزی، مبارکه و نیز شاهین شهر قطع است ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان طی سه سال اخیر دائم قطع بوده است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا