تاریخ : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021

هوش مصنوعی مبتلایان بدون علامت کرونا را شناسایی می کند

  • 11 آبان 1399 - 9:26

محققان دانشگاهی هوش مصنوعی توسعه دادند که با استفاده از ۳ شبکه عصبی ابتلا به کووید۱۹ را حتی در افراد بدون علائم ابتلا به بیماری شناسایی می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت،  محققان دانشگاه MIT سیستم هوش مصنوعی توسعه دادند که می تواند سرفه اجباری افراد مبتلا به کووید۱۹ را حتی در صورت عدم وجود نشانه، ردیابی کنند.

برای این منظور آنها چند شبکه عصبی را توسعه دادند که قابلیت ایجاد شناسایی تغییرات نامحسوسی ناشی از تاثیرات ابتلا به ویروس کرونای جدید را دارد.

یکی از شبکه های عصبی قدرت صوتی فرد را می سنجد و دیگری وضعیت احساسی را رصد می کند که نشان دهنده زوال عصبی است مانند افزایش ناامیدی. سومین شبکه عصبی تغییرات در عملکرد سیستم تنفسی را رصد می کند. اطلاعات به دست آمده از این سیستم ها در الگوریتمی به کار گرفته می شود که تحلیل ماهیچه ای ( سرفه های ضعیف تر) را کنترل  و چشم اندازی کامل تر از سلامت فرد فراهم می کند.

 سیستم هوش مصنوعی در تست ها اولیه بسیار کارآمد بود. پس از آنکه محققان این مدل را روی هزاران مدل سرفه و نمونه دیالوگ آزمایش کردند، فناوری مذکور توانست با دقت ۹۸.۵ درصد سرفه های افراد مبتلا به کووید۱۹ را تشخیص دهد. این سیستم ۱۰۰ درصد مبتلایان به این بیماری که نشانه ای در آنها رصد نشده بود را نیز شناسایی کرد.

البته چنین سیستمی محدودیت هایی نیز دارد. این فناوری برای تشخیص  مبتلایان به کووید۱۹ که نشانه های آشکار دارند، توسعه نیافته زیرا ممکن است این افراد دارای بیماری های پس زمینه ای یا شرایطی باشند که رفتار مشابهی را ایجاد می کند. هرچند  این سیستم  برای شناسایی کووید۱۹ توانمند است اما  باز هم نمی توان فقط با تکیه بر شناسایی آن به طور قطعی ابتلای فرد به کووید۱۹ را تایید کرد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها