• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Tuesday - 3 August - 2021

واکنش پکن به فروش تسلیحات توسط آمریکا به تایوان

  • 06 آبان 1399 - 22:07

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به فروش تسلیحات توسط آمریکا به تایوان اعلام کرد: این اقدام نقض اصل چین واحد بوده و به شدت به روابط پکن و واشنگتن آسیب می زند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وبگاه وزارت خارجه چین امروز سه شنبه اعلام کرد که «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه این کشور در واکنش به تأئید فروش سلاح های نظامی به تایوان از سوی وزارت خارجه آمریکا گفت: فروش تسلیحات به تایوان نقض اصل چین واحد بوده، به شدت به روابط چین و آمریکا و نیز به صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان آسیب می رساند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص ادامه داد: پکن اقدامات متناسب و ضروری برای حفاظت قاطعانه از حاکمیت ملی و منافع امنیتی خود را اتخاذ خواهد کرد.

این در حالیست که درست یک روز پس از آنکه چین از احتمال تحریم شرکت‌های آمریکاییِ صادرکننده تسلیحات به تایوان خبر داد، پنتاگون دیروز دوشنبه اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا با فروش ۱۰۰ سامانه پدافند ساحلی «هارپون» ساخت شرکت بوئینگ به تایوان موافقت کرده است.

بنا به اعلام پنتاگون، ارزش این تسلیحات بالغ بر ۲.۳۷ میلیارد دلار خواهد بود.

پیش از این نیز وزارت خارجه آمریکا با فروش احتمالی ۳ نوع سیستم تسلیحاتی دیگر از جمله حسگرها، موشک‌ها و توپخانه با ارزشی بالغ بر ۱.۸ میلیارد دلار به تایوان موافقت کرده بود.

گفتنی است که ظرف سال‌های گذشته، ایالات متحده به بهانه های مختلفی از قبیل موضوعات تجاری، حقوق بشر و یا مناقشه بر سر جزایر واقع در دریای چین جنوبی با پکن اختلافات زیادی را ایجاد کرده  است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.