وثوق احمدی: پرسپولیس حتما برای خلیل زاده از AFC استعلام بگیرد/ شرایط حقوقی خاصی ایجاد شده است

  • 30 مهر 1399 - 12:17


رئیس سابق کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال گفت: اگر شجاع خلیل زاده قراردادش را با پرسپولیس فسخ کرده باشد، این باشگاه باید برای حضور وی در فینال لیگ قهرمانان پس از عقد قرارداد جدید قطعا باید از AFC استعلام بگیرد.


روزبه وثوق احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره ابهام‌هایی که نسبت به حضور شجاع خلیل‌زاده در فینال لیگ قهرمانان آسیا به دلیل فسخ قرارداد وی با پرسپولیس و احتمال عقد قراردادی مجدد بین طرفین ایجاد شده، اظهار داشت: اطلاعات من در حد شنیده‌ها است و مستندات مربوط به این موضوع را ندیده‌ام. به همین دلیل باید در سطح اطلاعاتی که از مطرح شدن موضوع در در رسانه‌ها دارم، پاسخ بدهم.

وی افزود: هر بازیکنی که قرارداد خود را با یک باشگاه فسخ کند رابطه حقوقی‌اش با آن باشگاه پایان خواهد یافت و برای اینکه بار دیگر بتواند برای همان باشگاه بازی کند نیاز به عقد قرارداد جدید و ثبت آن قرارداد در سازمان لیگ دارد. اکنون هم اگر خلیل‌زاده اقدام به فسخ قرارداد کرده باشد، پس از آن طرفین برای عقد قرارداد جدید به توافق برسند و با باز شدن پنجره نقل و انتقالات باشگاه پرسپولیس، این قرارداد در سازمان لیگ ثبت شود، در داخل ایران مشکلی برای بازی کردن ندارد.

کارشناس حقوقی فوتبال اضافه کرد:‌ برای بازی کردن خلیل‌زاده در فینال لیگ قهرمانان آسیا پس از  عقد قرارداد  با پرسپولیس و ثبت آن در سازمان لیگ، باید دو نکته را در نظر گرفت. نام این بازیکن قبلا در فهرست بازیکنان پرسپولیس برای لیگ قهرمانان ثبت شده و با توجه به این موضوع و فرض گرفتن اینکه وی قرارداد قبلی را فسخ و قرارداد جدیدی با پرسپولیس امضاء کرده است، باید از کنفدراسیون فوتبال آسیا سوال شود آیا در این حالت از نظر آن کنفدراسیون، وی بازیکن جدید تیمش محسوب می‌شود یا خیر؟ 

وثوق‌احمدی ادامه داد:‌ اگر AFC به این سوال پاسخ مثبت بدهد و این بازیکن را در حکم بازیکن جدید تلقی نماید، سوال دوم مطرح می شود که با توجه به شیوع ویروس کرونا و طولانی شدن فصل‌ها باید از AFC این سوال را پرسید اجازه می‌دهد دو باشگاهی که به فینال لیگ قهرمانان می‌رسند بازیکنان جدید را در فهرست خود ثبت کنند یا خیر؟

وی درباره اینکه آیا AFC برای اطلاع یافتن از نفراتی که قرارداداشان را با یک باشگاه فسخ کرده‌اند درخواستی به فدراسیون فوتبال هر کشور ارسال می‌کند، گفت: AFC چنین کاری انجام نمی‌دهد بلکه مقرراتی دارد و طبق این قوانین باشگاه‌ها باید مدارک و مستندات بازیکنانی که قرار است در لیگ قهرمانان آسیا بازی کنند، در سامانه ای مخصوص ثبت کنند. پرسپولیس هم یک بار مدارک مربوط به شجاع خلیل‌زاده را بارگذاری کرده اما باید این موضوع مشخص شود آیا قرارداد جدید خلیل‌زاده هم قابلیت بارگذاری در این سامانه را دارد آیا باید قرارداد جدید هم در سامانه بارگذاری شود یا خیر؟

رئیس سابق کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال افزود: مطابق مقررات کنفدراسیون فوتبال آسیا و لیگ قهرمانان، AFC کاری به اینکه باشگاه نام چه بازیکنی را ثبت می‌کند ندارد بلکه باشگاه‌ها موظف هستند نام بازیکنانی را در سامانه AFC بارگذاری کنند که طبق مقررات داخلی هر کشور، نامشان در در فهرست تیم ثبت شده است و این موضوع با مسؤولیت خود باشگاه‌ها انجام می‌شود.

وثوق احمدی خاطرنشان کرد: فسخ قرارداد عمل حقوقی یکجانبه است. ما دو نوع عمل حقوقی داریم ، شامل عقد و ایقاع. برای عقد قرارداد توافق طرفین، لازم است اما فسخ عمل یکجانبه است که نیازی به توافق طرفین ندارد و تنها اراده یک نفر می تواند اثر حقوقی ایجاد کند که اصلاح حقوقی به این نوع اعمال، ایقاع گفته میشود. فرض می‌گیریم شجاع خلیل‌زاده به سازمان لیگ رفته و اعلام کرده قرارداد خود را فسخ کرده در این حالت فسخ قرارداد اتفاق افتاده است مگر اینکه ثابت شود خود بازیکن چنین اقدامی انجام نداده است. اگر به هر دلیلی ثابت شود برگه فسخ قرارداد اصالت نداشته این فسخ از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

وی افزود: ما فسخ نصفه و نیمه و منتظر پاسخ نداریم. بازیکن خارجی وقتی می‌خواهد قراردادش را فسخ کند ایمیلی را ارسال می‌کند و فسخ با این ایمیل پذیرفته می‌شود. البته سازمان لیگ ایران قوانین سختگیرانه‌تری در نظر گرفته و از نظر این سازمان، فسخ زمانی محقق می‌شود که فرم مربوطه پر شده و امضا و اثر انگشت بازیکن پای برگه فسخ موجود باشد. در این حالت رابطه حقوقی بازیکن و باشگاه تمام شده و باید رابطه حقوقی جدید ایجاد شود.

کارشناس حقوقی فوتبال تصریح کرد: شرایطی که اکنون پیش آمده یک مورد  حقوقی خاص است و برای اینکه در آینده دردسری ایجاد نشود، باشگاه پرسپولیس باید حتما از AFC استعلام‌های لازم را قبل از حضور در لیگ قهرمانان آسیا کسب کند و این موارد نظر شخصی اینجانب است و تصمیم نهایی با باشگاه پرسپولیس و فدراسیون فوتبال خواهد بود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0