تاریخ : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ 9 ذو القعدة 1442 Friday, 18 June , 2021

وجوه شخصیتی و علمی آیت الله ممدوحی هنوز ناشناخته است

  • 16 آبان 1399 - 12:24

حجت الاسلام محمد شجاعی گفت: آیت الله ممدوحی هنوز از نظر شناخت در جامعه دارای مظلومیت است و باید آثار ایشان را به جامعه معرفی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، به همت خانه اندیشه حوزه هنری، مرکز پژوهش‌های انتشارات بنیان مرصوص و اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، نشست بررسی بخش توحید از کتاب “عیان و نهان در گستره هستی” همزمان با اربعین عالم ربانی آیت الله ممدوحی (ره) به همراه برپایی نماکتاب آثار این فیلسوف اسلامی، پنج شنبه ۱۵ آبان از طریق شبکه زاگرس و در فضای مجازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست از تابلو نقاشی چهره آیت الله ممدوحی اثر هنرمند کرمانشاهی، فائزه غلامی، و از کتاب «فإنی قریب» (شرح آرای عرفانی آن عالم مرحوم، اثر محمد خیاط زنجانی) رونمایی شد.

حجت الاسلام صادق ایرانی، مدیر حوزه علمیه استان کرمانشاه، در این نشست گفت: آیت الله ممدوحی در معرض فرصت‌های زیادی بود ولی رسالت خود را در درس و علم قرار داد و در موضوعاتی وارد شد که کمتر کسی جرئت بیان آنها را داشت، ولی در عین حال اگر تکلیف بود در مجلس خبرگان هم شرکت کرد.

وی افزود: علما را با آثارشان می‌شناسند و این کتاب گرچه‌همه وجوه شخصیتی او را نشان نمی‌دهد و می‌تواند شناسنامه علمی آیت الله ممدوحی باشد. همچنین ایشان دارای قلم روان و بیان رسایی بودند که کمتر کسی به آن شبیه است.

عباس زین العابدینی، عضو هیئت علمی دانشگاه رازی دیگر سخنران این برنامه بود که ضمن بیان خاطره‌ای گفت: از ایام نوجوانی با سخنرانی‌های ایشان آشنا شدم و برخی مباحث فلسفی را با بیانی روشن و استفاده از تمثیلات مطرح می‌کردند و در این کار تبحر داشتند.

وی در ادامه به مقدمه کتاب «عیان ونهان در گستره هستی» اشاره کرد و گفت: هویت اصلی این‌اثر عرفان نظری است و خوش بیان و خوش قلمی به بیان جذاب به خواننده برای فهم پیچیدگی‌های بحث کمک کردند و از این جهت نکات بیانی تازه ای را در آموزش عرفان و فلسفه مطرح کرده اند.

وی ادامه داد: در دوران معاصر تمرکز علما بر عرفان نظری است در حالی که ماهیت اصلی عرفان عملی است نه نظری، و عرفان عملی است که عرفان نظری را تحقق بخشیده است.

حجت الاسلام محمد شجاعی، آخرین سخنران این نشست بود که در خصوص معنای هستی و وجود بر اساس کتاب «عیان و نهان در گستره هستی» پرداخت و گفت: مشکل بعضی فیلسوفان غربی این است که نتوانستند هستی را خوب تصور کنند و در نتیجه از دین دور شدند.

وی ادامه داد: در این کتاب بر اساس تقابل وجود و عدم، هستی بی نهایت، یکتا، ازلی و ابدی و بی نیاز مطلق معرفی می‌شود و با این تصور از وجود است که به فهم سوره توحید نائل می‌شویم.

وی در پایان گفت: آیت الله ممدوحی هنوز از نظر شناخت در جامعه دارای مظلومیت است و باید آثار ایشان را به جامعه معرفی کنیم.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها