تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

ورود 100 خودروی آمریکایی جدید از جمله چندین آمبولانس به پایگاه «عین الاسد»

  • 21 آبان 1399 - 15:42


یک منبع آگاه از ورود یک کاروان نظامی دیگر شامل 100 خودروی نظامی از جمله چندین دستگاه آمبولانس به پایگاه هوایی «عین الاسد» در استان الانبار عراق خبر داد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک منبع آگاه امنیتی در استان «الانبار» عراق، از ورود نزدیک به ۱۰۰ خودروی آمریکایی از جمله چندین دستگاه آمبولانس به پایگاه «عین الاسد» در غرب استان الانبار خبر داد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه»، تصریح کرد: یک کاروان شامل ۱۰۰ خودرو از جمله چندین آمبولانس وارد پایگاه هوایی عین‌الاسد شدند اما هنوز دلیل اینکه چرا چندین دستگاه آمبولانس وارد این پایگاه شده‌اند، مشخص نیست.

این منبع گفت که فرماندهان امنیتی هنوز دلیل ورود این کاروان نظامی به داخل عین الاسد که شاهد برقراری تدابیر امنیتی بی‌سابقه‌ای است و اخیرا استحکامات امنیتی بخشی از ساختمان‌های این پایگاه افزایش یافته است، مشخص نیست و تنها گفته می‌شود که این اقدامات پیشگیرانه است.

به گفته این منبع، پهپادهای آمریکایی بر فراز این پایگاه در حال رصد اوضاع هستند و  چهارم نوامبر جاری نیز یک کاروان شامل ۲۰۰ خودرو نظامی آمریکایی وارد عین الاسد شد.

بنا بر این گزارش، شرکت‌های امنیتی آمریکایی، مسئولیت انتقال این تجهیزات به عین‌الاسد را برعهده می‌گیرند و سربازان و نظامیان آمریکایی با هواپیما به عین‌الاسد و از آنجا به مناطق دیگری که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند، منتقل می‌شوند.

 پایگاه هوایی عین الاسد گاهی شاهد ورود تجهیزات نظامی و مصالح ساختمانی تحت تدابیر شدید امنیتی نیز هست و آخرین بار در اواخر اکتبر گذشته،  یک محموله حاوی بلوک‌ها و دیواره‌های بتنی به این پایگاه تحت تدابیر شدید امنیتی انتقال یافت تا در استحکام سازی این پایگاه مورد استفاده قرار گیرد.

نیروهای آمریکایی در پی خروج از چند پایگاه خود از استان الانبار، عملیات بی‌سابقه‌ای برای استحکام‌سازی سایت‌های که در داخل پایگاه عین‌الاسد احداث کرده‌اند، انجام می‌دهند. این نیروها با وجود تشدید تدابیر امنیتی در عین الاسد و استقرار سامانه پاتریوت، به دلیلی نامعلوم به این استحکام‌سازی سایت‌های احداث‌شده روی آورده‌اند.

منابع امنیتی و سیاسی پیشتر درباره طرح‌های جدید آمریکا در پایگاه عین الاسد بعد از استقرار سامانه دفاع هوایی پاتریوت و توسعه و ارتقای فرودگاه نظامی آن هشدار داده بودند.

اوایل شهریور گذشته نیز یک منبع امنیتی در استان الأنبار عراق خبر داد که نظامیان آمریکایی سامانه ضد موشکی پاتریوت را در تمامی جهات پایگاه هوایی عین الأسد مستقر کرده‌اند. به گفته این منبع، نظامیان آمریکایی شلیک آزمایشی این سامانه را انجام داده و این سامانه مشتمل بر یک گنبد آهنین بزرگ است که امواج الکترونیکی زیادی در اطراف پایگاه ایجاد می‌کند.

پایگاه هوایی عین‌الاسد در ۱۶۰ کیلومتری غرب بغداد، در استان الانبار و به طور مشخص در شهرستان «هیت» و  ۸ کیلومتری روستایی به نام خان‌البغدادی قرار دارد. مساحت این پایگاه ۱۰ کیلومتر یعنی چیزی برابر با مساحت منطقه سبز بغداد، است و بزرگ‌ترین پایگاه فعلی نیروهای آمریکایی در عراق به شمار می‌رود که نیروهای عراقی نیز در بخشی از آن حضور دارند.

در  بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با شلیک ده‌ها موشک بالستیک این پایگاه را در پاسخ به حمله تروریستی آمریکا به فرودگاه بغداد و  شهادت سردار قاسم سلیمانی و همراهانش هدف قرار داد.

در این پایگاه اغلب اقدامات مشکوکی علیه حاکمیت ملی عراق صورت می‌گیرد و اخیرا اخباری درباره نشست مشکوک نیروهای آمریکایی با برخی سران و شیوخ عشائر و شخصیت‌های سیاسی استان الانبار در عین‌الاسد منتشر شده است.

منابع آگاه عراقی چند ماه پیش هشدار دادند که نیروهای اشغالگر در حال توطئه‌چینی علیه الحشد الشعبی و هدف قرار دادن مکان‌های حضور نیروهای این سازمان در نقاط مرزی عراق با سوریه هستند. آمریکایی‌ها تلاش دارند با سرباز‌گیری از برخی از ساکنان استان الانبار و تشکیل یک نیروی نظامی وابسته به خود، الحشد الشعبی را هدف قرار دهند و فتنه بزرگی ایجاد کنند. 

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها