تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 7 شوال 1442 Tuesday, 18 May , 2021

وزیر خارجه آمریکا: به‌دنبال حضور دائمی در افغانستان نیستیم

  • 26 فروردین 1400 - 18:51


وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری در کابل گفت: زمان خروج آمریکا از افغانستان فرا رسیده است. آمریکا نمی‌خواهد حضور دایمی در افغانستان داشته باشد، اما خروج نیروهای آمریکایی به معنای فراموشی افعانستان نیست.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا که عصر امروز در سفری غیرمنتظره به کابل آمده، پس از دیدار با رهبران افغانستان در یک نشست خبری گفت: آمریکا به اهداف خود در افغانستان دست یافته و سربازان آمریکایی، تا یازدهم سپتامبر این کشور را ترک خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا، گفت: «من به این دلیل به کابل آمده‌ام که شخصا تعهد آمریکا را برای یک همکاری پایدار با افغانستان و مردم این کشور اعلام کنم.»

وی همچنین تاکید کرد که  آمریکا هرگز قصد حضور نظامی دائمی در افغانستان را نداشته و از سوی دیگر خطر القاعده در افغاستان به طرز قابل توجهی کاهش یافته است.

بلینکن افزود: حتی اگر حضور نظامی ما در افغانستان خاتمه یابد، اما همکاری‌های ما با افغانستان ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد: ما در چند ماه آینده برنامه‌هایی داریم که مطمئن شویم این خروج مسوولانه صورت می‌گیرد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به دیدار خود با مقامات افغانستان نیز گفت که غنی و عبدالله هر دو از روند خروج آمریکا از افغانستان پشتیبانی می‌کنند. 

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که کشورش نمی‌خواهد حضور دایمی در افغانستان داشته باشد، اما خروج نیروهای آمریکایی به معنای فراموشی افعانستان نیست.

وی همچنین گفت که حمایت آمریکا از افغانستان و دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته در این کشور، ادامه خواهد یافت و اکنون ما فصل جدیدی را در مشارکت خود با مردم افغانستان آغاز می‌کنیم.

به گفته او، افغانستان سال ۲۰۲۱، افغانستان سال ۲۰۰۱ نیست و در ۲۰ سال گذشته، تغییرات مثبت زیادی در بخش‌های مختلف داشته است.

بلینکن در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بسیار مهم است که طالبان این موضوع را به رسمیت بشناسد که (گروهی) مشروع و پایدار نخواهد بود اگر روند سیاسی را رد کند و سعی کند افغانستان را با زور تصاحب کند. این زمان گذار است و هر گذاری عدم اطمینان و نگرانی با خود دارد و من این موضوع را درک می‌کنم.

بلینکن به طالبان در مورد حمله به نیروهای آمریکایی هنگام خروج آنها از افغانستان نیز هشدار داد و گفت که هرگونه حمله توسط طالبان با واکنش شدید روبرو خواهد شد.

وی افزود: ما به پشتیبانی از نیروهای امنیت ملی افغانستان ادامه خواهیم داد، اما مهم‌تر این است که اکنون همه تلاش خود را برای پیشرفت دیپلماسی برای ورود شرکای منطقه ای و بین المللی انجام دهیم.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها