بین الملل

وزیر خارجه طالبان: نشست اسلو دستاوردی مهم برای افغانستان است


وزیر خارجه طالبان نشست اسلو در نروژ را دستاورد مهم برای افغانستان خواند و تاکید کرد که جامعه جهانی افغانستان را در رابطه با کمک‌های بشردوستانه تنها نخواهد گذاشت.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «امیرخان متقی» وزیر خارجه طالبان نشست اسلو در نروژ را دستاوردی مهم برای افغانستان خواند. 

متقی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس افزود: در مذاکره با نمایندگان خارجی به این نتیجه رسیدیم که جامعه جهانی افغانستان را در رابطه با کمک‌های بشردوستانه تنها نخواهد گذاشت. 

هیات طالبان به رهبری امیرخان متقی، وزیر خارجه دولت موقت از روز شنبه هفته جاری گفت‌وگوهای خود را با نمایندگان کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و نروژ و همچنین نماینده اتحادیه اروپا آغاز کرده است. 

این گفت‌وگوها با میانجیگیری نروژ و پشت درهای بسته در حال انجام است. 

پس از بازگشت مجدد طالبان به قدرت در اواسط اوت ۲۰۲۱ و پس از توقف میزان قابل ملاحظه‌ای از کمک‌های خارجی، افغانستان شاهد افزایش بیکاری و فقر بوده است و در حالی که ارزش پول ملی رو به کاهش است بانک‌ها محدودیت‌هایی را برای برداشت سپرده‌ها تعیین کرده‌اند.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که گرسنگی بیش از نیمی از جمعیت این کشور را تهدید می‌کند.

انتظار می‌رود که در این گفتگوها نمایندگان کشورهای غربی نیز بر اهمیت یک تشکیل دولت فراگیر طالبان و احترام به حقوق بشر تأکید کنند.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا