تاریخ : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 26 رمضان 1442 Friday, 7 May , 2021

وزیر عراقی: توافق پکن-بغداد همچنان پابرجاست

  • 20 آبان 1399 - 18:08


وزیر برنامه‌ریزی عراق با اشاره به پا بر جا بودن توافقنامه این کشور با پکن، تأکید کرد که طی روزهای آینده، اقداماتی برای اجرای بندهای این توافقنامه صورت خواهد گرفت.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «خالد بتال نجم» وزیر برنامه‌ریزی عراق درباره جزئیات توافق پکن-بغداد گفت که چینی‌ها، تأمین مالی پروژه‌هایی را بر عهده دارند که در زمینه زیرساخت‌هاست.

پایگه خبری بغداد الیوم به نقل از نجم گزارش داد که توافقنامه چین و عراق همچنان پابرجاست و طی روزهای آینده، اقداماتی برای اجرای بندهای این توافقنامه صورت خواهد گرفت.

وی تصریح کرد، هیچ گونه توافقنامه‌ای با مصر امضا نشده است، بلکه تفاهم‌نامه‌های دوجانبه است.

این وزیر عراقی در عین حال گفت که عراق با مصر، ۱۵ تفاهم‌نامه امضا کرده که دولت پیشین، مقدمات آن را فراهم کرده بود.

«ندی شاکر جودت» عضو کمیسیون سرمایه‌گذاری و اقتصاد عراق هم اخیرا گفت که مسئولان نظارتی، عهده‌دار نظارت بر توافق اقتصادی چین و عراق شده‌اند.

جودت خبر داد که شرکتهای چینی پس از پایان ویروس کرونا، برای آغاز فعالیت در پروژه‌هایی عازم عراق خواهند شد که در این توافقنامه آمده است.

در سپتامبر ۲۰۱۹ یک ماه قبل از آغاز اعتراضات خیابانی در عراق، عبدالمهدی در سفری پنج روزه به چین رفت و هشت توافق‌نامه و یادداشت تفاهم  با این کشور در زمینه‌های مالی، تجاری، امنیتی، عمران، ارتباطات، فرهنگ و آموزش امضا کرد. به گفته ناظران، همین چرخش بغداد به سوی شرق و فاصله گرفتن از آمریکا، سبب شد که واشنگتن، بغداد را تحت فشار بی‌سابقه قرار دهد.

اجرای توافق بغداد – پکن هنوز در هاله‌ای از ابهام است. با آنکه کمیسیون اقتصادی پارلمان عراق تاکید دارد که این توافق ‌در جریان است و متوقف نشده اما برخی نمایندگان از دخالت آمریکا برای متوقف کردن این توافق‌ و عقب‌نشینی جزئی دولت الکاظمی از آن خبر می‌دهند.

 «ریاض المسعودی» نماینده ائتلاف «سائرون» در پارلمان عراق پیش‌تر فاش کرد که دولت الکاظمی به دلیل بحران مالی به وجود آمده در کشور در سایه شیوع همه‌گیری کرونا، مبلغ یک میلیارد دلار از صندوق مستقل تشکیل شده برای توافق با پکن خارج و این صندوق را خالی کرده است و در حال حاضر تنها ۱۰۰ میلیون دلار در این صندوق وجود دارد. 

به اعتقاد ناظران و تحلیلگران سیاسیاین اقدام دولت الکاظمی به منزله خروج یک جانبه از توافق با پکن محسوب می‌شود و برای عراق هزینه‌های نفتی به همراه دارد زیرا توافق کرده است که روزانه به چین نفت بدهد.

«حسن شاکر» رئیس فراکسیون پارلمان بدر نیز می‌گوید: آمریکا و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] در روند توافق با چین مانع‌تراشی می‌کنند و موجب عدم حل مشکل بیکاری در کشور می‌شوند. چین ۷۵۰ میلیون دلار از مبلغ توافق با عراق را دریافت کرده و می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. لذا دولت باید به این توافق به چشم راهکاری برای حل بحران‌هایی که عراق از آن رنج می‌برد به ویژه در بخش برق بنگرد.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها