شهرستان ها

وضعیت سه شهر استان مرکزی در مواجهه با کرونا مشکی شد

اراک- رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: متاسفانه شهرستان های اراک، خمین و ساوه در وضعیت مشکی مواجه با کرونا قرار دارند.

سید محمد جمالیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: وضعیت مشکی بدین معناست که تعداد بستری‌ها نسبت به وضعیت قرمز بالاتر است و در شهرستان‌های اراک، خمین و ساوه تعداد بستری به ازای هر یکصد هزار نفر پنج تخت بالاتر است و موجب شده که در وضعیت مشکی قرار گیرند.

وی ادامه داد: سایر شهرستان‌های استان مانند دلیجان، تفرش، آشتیان، شازند، فراهان، کمیجان، محلات و زرندیه در وضعیت قرمز و شهرستان خنداب نیز در وضعیت نارنجی قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در شهرستان‌هایی که با وضعیت مشکی مواجه هستند، حساسیت بیشتری وجود دارد و مشاغل رده ۲، سه و چهار و در سایر شهرستان‌ها نیز گروه شغلی سه و چهار باید تعطیل باشند.

نقش تعطیلی صنوف در کاهش سرعت انتقال ویروس کرونا

جمالیان بیان کرد: تعطیلی ۱۰ روزه صنوف به کاهش سرعت انتقال ویروس می‌کند تا مراکز درمانی بتوانند خود را باز توانی و خدمات بیشتری به مردم ارائه کنند.

به گفته وی با توجه به افزایش روز افزون آمار مبتلایان و متوفیان در صورت استمرار این شرایط و عدم توجه مردم به پروتکل‌های بهداشتی، روزهای خوبی برای سلامت استان پیش بینی نمی‌شود.

چهار هزار نفر از مبتلایان به کرونا قرنطینه خانگی هستند

جمالیان بابیان اینکه نزدیک به چهار هزار نفر از مبتلایان در قرنطینه خانگی قرار دارند، تاکید کرد: خارج شدن آنها از منازل با وجود هشدارهای لازم و آموزش‌های ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی چیزی جز تشدید وضعیت کرونا به دنبال ندارد و سلامت دیگران را نیز به خطر می‌اندازد.

وی تصریح کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی نباید منوط به شعار باشد بلکه باید برای سلامت خودمان ارزش قائل شویم چرا که با هر نوع سهل انگاری وضعیت بسیار وخیم‌تر هم خواهد شد.

جمالیان با بیان اینکه مسئولان و مدیران ارشد استانی نیز پا به پای کادر درمان وارد میدان مبارزه و نفس گیر کرونا ویروس شده اند، افزود: متأسفانه بعضی از مردم با سهل انگاری و غفلت علاوه بر تهدید جان و سلامتی خود، تلاش‌های شبانه روزی این عزیزان را هدر می‌دهند.

نقش جامعه روحانیت و طلاب در فرهنگ سازی مردم و توجه به رعایت بهداشتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به نقش جامعه روحانیت و طلاب در حوزه مقابله با کرونا عنوان کرد: جامعه روحانیت و مبلغان دینی می‌توانند در راستای فرهنگ سازی و توجه هرچه بیشتر مردم به مسائل بهداشتی مدافعان سلامت را یاری کنند.

لزوم استفاده از تمامی ظرفیت استان در راستای پیشگیری از کرونا

وی گفت: در این شرایط بحرانی باید از تمامی ظرفیت‌ها در راستای پیگیری از کرونا استفاده شود تا میزان ورودی به مراکز درمانی با وجود خستگی کادر بهداشت و درمان و کمبود تخت‌های بیمارستانی به حداقل ممکن برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ضمن تشکر از تلاش‌های خیرین در حوزه مقابله با بیماری کرونا عنوان کرد: از روزهای نخست شیوع این بیماری خیرین در کنار دانشگاه علوم پزشکی بودند و ما را یاری کردند.

جمالیان افزود: با توجه به تلاش‌های شبانه روزی و خستگی ناپذیر کادر بهداشت و درمان استان در ۹ ماهه اخیر باید از زحمات آنها سپاسگزاری کرد و تمامی پرستاران و پزشکان حقی بر گردن ملت ایران دارند که شاید نتوان هیچ گاه این حق را ادا کرد اما می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بخشی از درد و رنج آنها را التیام بخشید.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا