تاریخ : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021

پارلمان عراق باید دولت را به اجرای توافقنامه با چین ملزم کند

  • 22 آبان 1399 - 13:41

نماینده ائتلاف فتح عراق اعلام کرد که پارلمان این کشور باید دولت را به اجرای توافقنامه امضا شده با چین ملزم کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، «فاضل جابر» نماینده ائتلاف فتح امروز در سخنانی با اشاره به توافقنامه چین با بغداد اظهار داشت: پارلمان عراق باید دولت را به اجرای توافقنامه امضا شده با چین ملزم کند چرا که بیش از یک میلیارد دلار برای اجرای توافقنامه چین اختصاص یافته است.

وی با بیان این مطلب افزود: دولت عراق از این توافق غفلت کرده است و به توافق با مصر روی آورده است، آن هم در شرایطی که توافق با پکن می توانست عراق را از توافقات دیگر بی نیاز کند.

جابر در ادامه سخنان خود به فشارهای داخلی و خارجی پشت پرده عدم اجرایی شدن توافقنامه امضا شده با چین اشاره و اعلام کرد: پارلمان عراق باید این امر را بررسی و برای احیای توافق چین تجدید نظر کند.

در سپتامبر ۲۰۱۹ یک ماه قبل از آغاز اعتراضات خیابانی در عراق، عبدالمهدی نخست‌وزیر وقت در سفری پنج روزه به چین رفت و هشت توافق‌نامه و یادداشت تفاهم  با این کشور در زمینه‌های مالی، تجاری، امنیتی، عمران، ارتباطات، فرهنگ و آموزش امضا کرد. به گفته ناظران، همین چرخش بغداد به سوی شرق و فاصله گرفتن از آمریکا، سبب شد که واشنگتن، بغداد را تحت فشار بی‌سابقه قرار دهد.

اجرای توافق بغداد – پکن هنوز در هاله‌ای از ابهام است و با آنکه کمیسیون اقتصادی پارلمان عراق تاکید دارد که این توافق ‌در جریان است و متوقف نشده  برخی نمایندگان از دخالت آمریکا برای متوقف کردن این توافق‌ و عقب‌نشینی جزئی دولت الکاظمی از آن خبر می‌دهند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها