• امروز : جمعه - ۱۵ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Friday - 6 August - 2021

پاسخ کابل به اردوغان: تأمین امنیت افغانستان با نیروهای امنیتی افغان است

  • 26 خرداد 1400 - 18:05
پاسخ کابل به اردوغان:  تأمین امنیت افغانستان با نیروهای امنیتی افغان است


معاون سخنگوی رییس‌جمهور افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر رییس جمهور ترکیه گفت تامین امنیت وجب وجب خاک افغانستان مسوولیت حکومت و به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که تأمین امنیت این کشور، مسوولیت اساسی نیروهای امنیتی افغان است.

لطیف محمود، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه، بیست‌وششم خرداد، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح در مورد اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، گفت: «تامین امنیت وجب وجب خاک افغانستان مسوولیت حکومت و به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور است.»

محمود افزود که نیروهای امنیتی چنان‌که در ۲۰ سال گذشته از کشور دفاع کرده‌اند، پس از این نیز از تمامیت ارضی کشور دفاع می‌کنند.

به گفته محمود، نیروهای امنیتی افغانستان وظیفه و برنامه دارند که امنیت کلیت این کشور از جمله مناطق دیپلماتیک و نمایندگی‌های سیاسی را تأمین کنند.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی را وظیفه حکومت و نیروهای امنیتی این کشور دانست و آن را مساله‌ای متعلق به خود افغان‌ها خواند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان به تازگی گفته است که ترکیه تنها کشور مناسب برای مدیریت وضع موجود در افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی است.

وی در یک نشست خبری پس از نشست سران ناتو گفته است که برای حضور در افغانستان به کمک لجستیکی، مالی و تجهیزاتی آمریکا نیاز دارد و در مورد نقش و همکاری پاکستان و مجارستان نیز با جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، گفت‌وگو کرده است.

پیش‌تر گزارش‌های متعدد شده بود که مسوولیت امنیت فرودگاه کابل به ترکیه واگذار می‌شود.

سران ناتو با تأمین بودجه مالی برای حفاظت از فرودگاه کابل توافق کرده‌اند. قرار است نیروهای بین‌المللی تا یازدهم سپتامبر از افغانستان خارج شوند.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.