بین الملل

پایان شمارش آرا در بولیوی| «لوئیس آرسه» با کسب ۵۵ درصد پیروز شد


کمیسیون انتخابات بولیوی روز جمعه لوئیس آرسه، نامزد حزب جنبش سوسیالیست را با ۵۵ درصد آرا پیروز انتخابات بولیوی اعلام کرد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کمیسیون انتخاباتی بولیوی روز جمعه اعلام کرد که «لوئیس آلبرتو آرسه کاتاکورا» با ۵۵ درصد آرا در رقابت‌های انتخاباتی این کشور پیروز شد.

بر اساس نتایج اولیه، «کارلوس مسا» رقیب اصلی آرسه توانسته بود ۳۱.۵ درصد از آرای مردم را به خود اختصاص دهد.

آرسه تا کنون دو بار به عنوان وزیر اقتصاد و بودجه عمومی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ در دولت حضور داشته و در سال ۲۰۱۹ و به دلیل سرطان کلیه از پست‌های دولتی کنار کشید. وی پس از ابتلا به سرطان به برزیل رفت تا در آنجا دوره درمان و بهبودی خود را سپری کند.

وی به عنوان نامزد حزب «جنبش سوسیالیسم» در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد. «اوو مورالس» رئیس جمهور سابق بولیوی که در پس ناآرامی‌های سال ۲۰۱۹ تبعید شد ریاست این حزب را در دست دارد.

البته آرسه پیشتر اعلام کرده که مورالس هیچ پستی در دولت حزب جنبش سوسیالیسم نخواهد داشت.

انتظار می‌رود که انتخابات انجام شده بحران سیاسی در این کشور را حل کند. این بحران در پی کناره‌گیری مورالس در ماه نوامبر سال گذشته به دلیل انتخابات این کشور و شروع ناآرامی‌ها آغاز شد. پس از کناره‌گیری مورالس، اکثر مقامات ارشد بولیوی نیز از سمت خود کناره‌گیری کردند. پس از آن درگیری میان طرفداران و مخالفان مورالس در بولیوی آغاز شد و این درگیری‌ها گاهی اوقات به خشونت تبدیل می‌شد.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا