پرداخت خسارت آسیب دیدگان حادثه سقوط جرثقیل در مکه

  • 01 مرداد 1400 - 10:52
پرداخت خسارت آسیب دیدگان حادثه سقوط جرثقیل در مکه

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: خسارت آسیب دیدگان از سقوط جرثقیل در مکه از طریق سازمان ملل از دولت سعودی اخذ و به خانواده‌های آسیب دیدگان پرداخت شد اما تعیین تکلیف فاجعه منا هنوز ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه معاون وزیر بهداشت نامه‌ای را در هفت ماده به سازمان حج و زیارت ارسال کرد که در صورت رعایت آن هفت ماده با اعزام هوایی زائران به عتبات عالیات موافقت شده بود، اظهار کرد: هفته گذشته و پیش از مراسم عرفه معاون سازمان حج زیارت در سفر به عراق با وزیر گردشگری این کشور مذاکراتی را درباره کلیات تفاهم نامه‌ای که تهیه شده بود انجام داد اما با توجه به تعطیلی ۱۰ روزه در عراق قرار شد مذاکرات اعزام زائران ایرانی پس از پایان این تعطیلات ادامه یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در ایامی که اعزام زائران عتبات به صورت رسمی تعطیل شده است برخی به صورت غیر مجاز این اعزام‌ها را با ویزاهای غیر زیارتی انجام می‌دهند که هزینه‌های بسیاری را به زائران تحمیل کرده است.

رشیدیان افزود: اگر امکان اعزام زائران عتبات با رعایت شیوه نامه‌های بهداشت فراهم شود هزینه‌های زائران کاهش می‌یابد. با شیوع بیماری کرونا دو هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی در کشور آسیب دیدند و مشمول تسهیلات حمایتی دولت شدند.

پرداخت ۹۵ میلیارد تومان تسهیلات به کارگزاران و دفاتر زیارتی

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: قرار شد به کارگزاران ۲۰ میلیون تومان و به دفاتر ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود که تاکنون بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر موفق به دریافت این تسهیلات شده‌اند.

رشیدیان گفت: ۹۵ میلیارد تومان مجموع تسهیلات پرداخت شده به کارگزاران و دفاتر زیارتی بوده است.

وی افزود: امسال قرار بود زائران ایران به حج تمتع اعزام شوند و در مذاکراتی که نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و عربستان در کشور ثالث داشتند قرار شد سهمیه دو تا سه هزار نفری برای ایران در نظر گرفته شود، تا دوم ذیقعده بنا بر این بود که زائران ایرانی به تمتع اعزام شوند اما دولت سعودی یکباره این موضوع را منتفی کرد.

رشیدیان افزود: به نظر می‌رسد برای اجرای مناسک حج باید هیأت اجرایی تحت نظر سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل شود. با وزارت بهداشت هماهنگی‌های لازم را انجام دادیم که زائران ایرانی برای تشرف به مراسم حج دو دز واکسن کرونا را دریافت کنند و حتی قرنطینه در عربستان نیز مطرح و برنامه ریزی شده بود که طرف سعودی هیچکدام را اجرایی نکرد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: در دوران شیوع کرونا برای بازنگری در فرایندهای سازمان حج و زیارت ۲۱ کارگروه با حضور ۹۵۰ کارشناس تشکیل و با ۱۰ هزار نفر ساعت کار اصلاحاتی در زمینه ارتقا کیفیت، کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت خدمات رسانی و نیازهای زائران برگزار شد.

تعیین تکلیف شهدای منا همچنان ادامه دارد

رشیدیان گفت: به دلیل محدودیت روابط با دولت سعودی موضوع تعیین تکلیف شهدای منا همچنان ادامه دارد البته جمهوری اسلامی ایران اسناد و مدارک رسمی خود را درباره این فاجعه به دولت سعودی ارائه کرده است.

وی افزود: خسارت آسیب دیدگان از سقوط جرثقیل در مکه نیز از طریق سازمان ملل از دولت سعودی اخذ و به خانواده‌های آسیب دیدگان پرداخت شد اما تعیین تکلیف این فاجعه نیز ادامه دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره مبلغی که از زائران حج تمتع در سال ۹۸ دریافت شد گفت: در آن زمان هزینه حج ۳۵ میلیون تومان بود و در سال بعد به ۷۵ تا ۸۰ میلیون تومان رسید وجوه زائران را به عنوان حواله ارزی در بانک مرکزی ذخیره کرده‌ایم و این زائران در اولویت نخست ما برای اعزام به مراسم حج تمتع هستند.

وی افزود: مبالغ پرداختی زائران حج تمتع و عمره به نام آنها در بانک ملی یا ملت سپرده گذاری شده است و به آن سود تعلق می‌گیرد که در حساب آنها واریز می‌شود و می‌توانند آن را برداشت کنند اما اگر سود را برداشت نکنند به عنوان هزینه سفر حج محاسبه می‌شود.

رشیدیان گفت: زمانی که به زائران اعلام می‌شود نام نویسی کنید پول و سود آن از حساب بانکی وارد حساب سازمان حج و زیارت می‌شود. برای بخش ارزی عین پول را به بانک مرکزی می‌دهیم و ارز به عنوان حواله ارزی در بانک مرکزی نگهداری می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: برای زائران حج تمتع دلار به تعداد افراد از بانک مرکزی اخذ شده که در زمان اعزام به بانک طرف سعودی پرداخت می‌شود.

رشیدیان افزود: حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع و پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت حج عمره قرار دارند.

وی گفت: در حج عمره حفظ سلامت، عزت، کرامت و امنیت زائران ایرانی اولویت اصلی و طرف سعودی نیز در این زمینه به ما تضمین داده است اما برای حفاظت از زائران ایرانی حمایت‌های کنسولی و وجود دفتر حافظ منافع ضروری است که طرف سعودی با دایر کردن این مراکز موافقت نکرده است.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: برای اعزام زائران حج عمره محدودیتی نداریم و در سال‌هایی ۸۶۰ هزار نفر عمره گزار اعزام کرده‌ایم.

رشیدیان ابراز امیدواری کرد که بعد از برگزاری مراسم حج تمتع دولت سعودی حج عمره را راه اندازی کند.

تمامی پروتکل‌ها در حرم رضوی کامل اجرا می‌شود

وی درباره شیوه نامه‌های بهداشتی اجرا شده در حرم مطهر رضوی نیز گفت: دقیق‌ترین دستورالعمل‌ها درباره این حرم تهیه و گام به گام با ستاد مقابله با کرونا حرکت شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: به عنوان نمونه در حرم مطهر رضوی همه مهرها یکبار مصرف است، فرش‌ها یکبار که استفاده می‌شوند تا سه روز بدون استفاده و ضدعفونی می‌شوند و به زائران در حرم ماسک داده می‌شود.

رشیدیان گفت: در سامانه haj.ir به همه سوالات زائران در باره حج پاسخ داده شده و اطلاعات در اختیار آنها قرار گرفته است.

وی درباره جا به جایی فیش حج تمتع نیز گفت: هر حاجی می‌تواند یکبار در استان خودش فیش حج را با قیمت توافقی واگذار کند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: کسانی که فیش حج داشته و فوت کردند نیز باید درباره آنها انحصار وراثت انجام شود و بر اساس توافق یکی از فرزندان به نیابت از او حج را انجام دهد.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0