دانش و فناوری

پردازنده رایزن ۹ ۶۹۰۰HX در بنچمارک از پردازنده اینتل شکست خورد

شرکت AMD در نمایشگاه CES 2022 از جدیدترین پردازنده‌های رایزن برای لپ‌تاپ‌ها رونمایی کرد و حالا نتایج بنچمارک عضو پرچمدار این خانواده، پردازنده رایزن ۹ ۶۹۰۰HX منتشر شده است که از عملکرد ضعیف‌ترش نسبت به پردازنده نسل دوازدهمی اینتل خبر می‌دهد.

در پردازنده‌های سری رایزن ۶۰۰۰ از معماری جدید +Zen 3 استفاده شده و مبتنی بر لیتوگرافی ۶ نانومتری هستند. رایزن ۹ ۶۹۸۰HX و رایزن ۹ ۶۹۰۰HX قدرتمندترین پردازنده‌های این نسل AMD محسوب می‌شوند. مدل ۶۹۰۰HX از ۸ هسته و ۱۶ رشته بهره می‌برد و ۱۶ مگابایت حافظه کش L3 و ۴ مگابایت حافظه کش L2 دارد.

نتایج بنچمارک پردازنده رایزن ۹ ۶۹۰۰HX

این APU شرکت AMD که از فرکانس پایه ۳٫۳ گیگاهرتز و بوست ۴٫۹ گیگاهرتز بهره می‌برد، به پردازشگر گرافیکی RDNA 2 مجهز شده که ۷۶۸ هسته دارد. حالا این پردازنده در بنچمارک گیک‌بنچ ۵ رویت شده و در بهترین عملکرد، امتیاز تک هسته‌ای ۱۶۱۶ و چند هسته‌ای ۱۰۱۵۱ را بدست آورده. سیستم مورد آزمایش به ۳۲ گیگابایت رم مجهز است.

برای مقایسه، پردازنده رایزن ۹ ۵۹۰۰HX در بخش تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب امتیاز ۱۴۱۷ و ۷۶۵۸ را کسب کرده. بنابراین در بخش تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب با بهبود ۱۴ و ۳۳ درصدی عملکرد روبه‌رو هستیم. با این وجود، پردازنده اینتل عملکرد بسیار بالاتری نسبت به آن دارد.

پردازنده پرچمدار نسل دوازدهمی اینتل، Core i9-12900H موفق به کسب امتیاز تک هسته‌ای ۱۹۶۲ و چند هسته‌ای ۱۴۵۴۲ شده که اختلاف چشمگیری با امتیازهای رایزن ۹ ۶۹۰۰HX دارد. در حقیقت امتیاز تک هسته‌ای و چند هسته‌ای ۲۱ و ۴۴ درصد بالاتر هستند. البته این اختلاف عملکرد چندان هم تعجب‌برانگیز نیست.

پردازنده اینتل فرکانس بالاتری دارد، به هسته‌ها و رشته‌های بیشتری مجهز شده و همچنین از حافظه کش بیشتری هم بهره می‌برد. البته بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که پردازنده اینتل در بالاترین حالت، توان طراحی حرارتی برابر ۱۱۵ وات دارد که از نماینده AMD بیشتر است. با این وجود، به نظر می‌رسد اینتل در بخش پردازنده‌های لپ‌تاپ ۲۰۲۲، دست بالا را در بازار داشته باشد.

دیجیاتو

دکمه بازگشت به بالا