تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

پرواز کرونا بر فراز کاشمر/ روستائیان جدی نگرفته‌اند

  • 21 آبان 1399 - 12:03

کاشمر ـ تاکنون بیش از ۹ ماه از همه‌گیری ویروس کرونا می‌گذرد اما این روزها به دلیل بی‌تفاوتی مردم در کاشمر و روستاهای اطراف، آمار مبتلایان افزایش یافته و تخت‌های بیمارستان مدرس پر شده است.

خبرگزاری مهر ـ گروه استان ها: بعد از گذر بیش از ۹ ماه از همه‌گیری ویروس کرونا، شهرهای زیادی بر اثر انتشار ویروس خسارت‌های جانی و مالی بسیاری را متحمل شده و اکنون در بحران به سر می‌برند؛ منطقه ترشیز و شهرستان کاشمر نیز جزو شهرستان های بحرانی در استان اعلام شده و تردد شهروندان شهرهای بردسکن، خلیل آباد، کوهسرخ و فیض آباد به شهر کاشمر، روزگار این شهر را در دوران کرونا سیاه کرده است.

آمارها وضعیت نگران‌کننده‌ای را گزارش می‌دهند، ولی افرادی این ویروس را جدی نگرفته و هم‌چنان بدون رعایت نکات بهداشتی، راهی کوچه و خیابان می‌شوند که هر روز با آمار عجیب‌ و غریب مبتلایان روبرو شده ایم.

ستاد پیشگیری از کرونا، ابلاغیه تعطیلی مشاغل درجه دو، سه و چهار در این شهرستان را به مدت ۱۰ روز صادر کرده، گرچه بسیاری از کسبه مشاغل خود را تعطیل کرده اند و همکاری دارند ولی مردم هنوز برای پرسه زدن در شهر رفت و آمد می کنند.

در این روزهای کرونایی با توجه به فصل برداشت زعفران، زعفران فروشی بیشترین مشتری را دارد؛ همچنین موبایل فروشی ها نیز در صدر مراجعات مردم قرار دارد.

یکی از شهروندان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تعطیلی مغازه به زیان کسبه است و همه آنها برای پرداخت بدهی بانکی و اجاره مغازه های خود در این بحران مشکلاتی را دارند، گفت: با توجه به اینکه پاساژها تعطیل است، مغازه ها در حاشیه خیابان های اصلی، مشتریان زیادی دارند.

تلاطم و شلوغی به خاطر پایین آمدن قیمت دلار و کاهش قیمت گوشی‌ها است

وی با بیان اینکه این تلاطم و شلوغی به خاطر پایین آمدن قیمت دلار و کاهش قیمت گوشی ها است ولی مردم نسبت به سلامتی خود و اطرافیانشان بی تفاوت هستند، تصریح کرد: نگرانی از بی ثباتی بازار باعث شده که شهروندان و حتی خودم نسبت به تهیه نیازها به بازار مراجعه کنیم.

یکی از تعمیرکاران خودرو نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به این بازار بی ثبات چاره ای برای بازگشایی مغازه و کار نداریم؛ با تعطیلی مغازه ها، هزینه های زندگی مان را از کجا تأمین کنیم؟

با توجه به این بازار بی ثبات چاره ای برای بازگشایی مغازه و کار نداریم؛ با تعطیلی مغازه ها، هزینه های زندگی مان را از کجا تأمین کنیم؟

سعید عارفی افزود: من و خانواده ام نگران این بیماری هستیم و تا می توانیم رعایت می کنیم ولی بعضی افراد که از روستاها می آیند، دقت کمتری نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی دارند.

وی بیان کرد: در ابتدای امسال گرچه مغازه ها را تعطیل کرده و شاهد کاهش آمار بیماران کرونا بودیم ولی کسی به کمک ما برای بدهی های بانکی، اجاره مغازه و خانه نیامد و زندگیمان را به سختی پیش بردیم.

عارفی تصریح کرد: کسانی که لوازم خانه و خودرو در مغازه های خود داشتند با تعطیلی مغازه ها به خاطر تلاطم در بازار سودهای کلانی به خاطر عدم فروش در ماه های دیگر داشتند و سرمایه آنها به راحتی افزایش یافت.

جعفر خبازی، یکی دیگر از شهروندان کاشمری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تعطیلی مغازه ها در روزهای کرونایی به زیان کسبه بود ولی باز هم مطیع دستورات ستاد کرونا هستیم.

حضور مردم از شهرهای اطراف به کاشمر

وی با بیان اینکه اگر تعطیلی می خواهد لحاظ شود برای شهرهای اطراف نزدیک کاشمر نیز باشد، گفت: با توجه به فعالیت بعضی از مشاغل در شهر کاشمر شاهد حضور مردم از شهرهای اطراف به کاشمر هستیم.

خبازی با بیان اینکه به دلیل تعطیلی کار کشاورزان شاهد شلوغی بازار توسط کشاورزان نیز هستیم، افزود: افرادی هستند که به بیماری کرونا دچار شده اند ولی برای جلوگیری از انتشار این بیماری بی تفاوت هستند.

متأسفانه همه ابلاغ های ستاد کرونا برای کسبه است، ولی با مردم عادی برخورد جدی صورت نمی گیرد

وی با بیان اینکه با تعطیلی مشاغل غیر ضروری شاهد شلوغی در بازار نخواهیم بود، گفت: متأسفانه همه ابلاغ های ستاد کرونا برای کسبه است، ولی با مردم عادی برخورد جدی صورت نمی گیرد.

متأسفانه طی چند روز گذشته موارد جدید ابتلا به بیماری در کاشمر زیاد شده به‌طوری‌که بیمارستان شهید مدرس (ره) که به بیماران کرونایی اختصاص یافته بود تکمیل شده و مسئولان را با مشکلات جدی مواجه کرده است و به دلیل کمبود فضا، بیماران کرونایی را در بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) بستری می کنند.

افزایش چشمگیر مبتلایان و بستری‌های کرونا در کاشمر

مسلم ساقی، فرماندار و رئیس ستاد کرونا شهرستان کاشمر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طی چند هفته گذشته وضعیت خوبی داشتیم اما متأسفانه طی دو هفته اخیر تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و بستری در بیمارستان افزایش چشم‌گیری داشته به‌طوری‌که ظرفیت بیمارستان شهید مدرس تکمیل است.

رئیس ستاد کرونا کاشمر با اظهار تأسف از جان باختن تعدادی از مردم بر اثر مبتلا به کووید۱۹، عنوان کرد: در بیمارستان‌های کاشمر علاوه بر بیماران خود شهرستان، از شهرهای خلیل‌آباد، کوهسرخ، بردسکن، مه‌ولات بستری داریم.

وی اظهار کرد: با توجه به افزایش تعداد بیماران در کاشمر مقرر شددر صورت ضرورت و نیاز بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) شهرستان خلیل آباد هم پذیرش بیمار داشته باشد.

ابتلا به ویروس کرونا در کاشمر خانوادگی شده، گرچه افرادی علائم ندارند ولی ناقل بیماری هستند و افراد مسن را گرفتار و مبتلا می‌کنند

فرماندار کاشمر گفت: متأسفانه بر اساس آنچه اعلام می‌شود ابتلا به ویروس کرونا در کاشمر خانوادگی شده، گرچه افرادی علائم ندارند ولی ناقل بیماری هستند و افراد مسن را گرفتار و مبتلا می‌کنند.

ساقی تصریح کرد: با راه‌اندازی آزمایشگاه کووید ۱۹ در کاشمر زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد روزانه حدود ۹۰ تا ۱۰۰ نمونه گرفته می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه وضعیت کاشمر بحرانی اعلام شده، پیگیری کرده‌ایم تا محدودیت‌ها در ۴ شهرستان منطقه ترشیز یکسان اعلام شود تا اثربخشی بیشتری داشته باشد.

وی عنوان کرد: از هفته گذشته بازرسی‌ها تشدید شده به‌طوری‌که هفت گروه از مدیران عضو ستاد پیشگیری از کرونا شیفت‌بندی شده‌اند و هر روز از گروه‌های شغلی مختلف به‌طور دائم و منظم بازدید دارند.

رئیس ستاد کرونای شهرستان کاشمر ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی وضعیت حاد و بحرانی فعلی را مدیریت کنیم.

تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستان شهید مدرس

محمدجواد یزدانی، مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ۲۵درصد بیماران بستری کرونایی در بیمارستان های کاشمر ساکن یک منطقه هستند، ابراز کرد: تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستان شهید مدرس باعث شده بیماران مبتلا به ویروس کرونا در دومین بیمارستان کاشمر پذیرش ‌شوند.

یزدانی بیان کرد: در حال حاضر تمام گروه‌های سنی درگیر بیماری کووید ۱۹ شده‌اند و بیش از ۹۰ درصد افرادی که از آن‌ها تست کرونا گرفته می‌شود نتایج تست پی سی آر شان مثبت است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر ادامه می‌دهد: متأسفانه اغلب افرادی که فوت می‌کنند بیشتر دچار تنگی نفس و تعداد زیادی از آن‌ها بیمارانی بوده‌اند که بیماری زمینه‌ای از قبیل دیابت، فشارخون، بیماری قلبی و سرطان داشته‌اند.

در روستاها مردم بسیار کم از ماسک استفاده می کنند و کرونا را جدی نگرفته اند

یزدانی با بیان اینکه ۵۰ درصد بیماران کاشمری بستری در بیمارستان های کاشمر ساکن روستاها هستند، افزود: متأسفانه در روستاها مردم بسیار کم از ماسک استفاده می کنند و کرونا را جدی نگرفته اند. سهل انگاری و خودخواهی برخی افراد در برگزاری مراسماتی از قبیل جشن تولد، عروسی، ترحیم، دورهمی ها و… باعث افزایش انتقال ویروس کرونا شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان  شهرستان کاشمر وضعیت کاشمر را با توجه به آمارهای بیماران بستری در بیمارستانها و تعداد مرگ و میر، سیاه عنوان کرد و گفت: متأسفانه علیرغم هشدارها و تذکرات تعداد مبتلایان و بیماران بستری بیمارستان های کاشمر در هفته های اخیر افزایش چشمگیری داشته است و تعداد زیادی از پرسنل بهداشت و درمان و نیروهای کادر درمان به کووید۱۹ مبتلا شده اند.

بی اعتنایی صاحبان مشاغل کاشمر به محدودیت کرونایی

بنا بر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بنا بود تا تعطیلی همه مشاغل به جز گروه شغلی یک از ساعت 18 در مشهد مقدس و 28 شهرستان خراسان رضوی به مدت یک ماه اجرا شود اما مشاهدات میدانی خبرنگار مهر، در اولین شب اجرای این محدودیت بسیاری از صاحبان مشاغل در شهرستان کاشمر توجهی به این موضوع نداشته و تا پاسی از شب به فعالیت خود ادامه دادند.

اکثر کسب و کارها حتی بدون داشتن مشتری هم حاضر به بستن درب مغازها نشدند و تنها مجتمع های تجاری شهرستان کاشمر و تعداد کمی از صاحبان مشاغل با قانون مداری رفتار کردند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها