پروژه ناتمام ملی و مشکل بی پایان مردم/ قطعی ۳ هفته ای آب «برنطین»

  • 15 آذر 1399 - 13:41

رودان – سه هفته بی آبی، مردم دهستان«برنطین» را نسبت به آبرسانی گلایه مند کرده و نگرانی ها را نیز از افزایش طولانی مدت قطعی آب در این دهستان افزایش داده است.

خبرگزاری مهر – گروه استانها؛ غلامعباس شمس الدینی: دهستانی با جمعیت تقریبی ۹ هزار نفر در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر رودان سه هفته است که به دلیل نقص فنی پمپ شناور چاه شماره یک با مشکل تامین آب شرب مواجه هستند. این معضل موجب نگرانی جدی مردم شده است به نحوی که امام جمعه شهرستان رودان به همراه مدیر آبفا از محل بازدید کردند.

آنگونه که به نظر می رسد مردم باید ۲۰ روز دیگر منتظر بمانند تا تعمیر یا تجهیز چاه مورد اشاره انجام شود البته باز هم نمی توان به حل مشکل امیدوار بود.

حل مشکل آب آشامیدنی دهستان برنطین تقریباً به رویایی تبدیل شده بود که شهریور ماه ۱۳۹۵ با حضور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان، فرماندار رودان و جمعی از دهیاران و شوراهای روستایی، کلنگ پروژه آبرسانی به این روستا زده شد.

مدیر عامل وقت آب فاضلاب روستایی هرمزگان در مراسم آغاز عملیات اجرایی این طرح گفته بود: خط انتقال و شبکه توزیع به طول ۶۷ کیلومتر و احداث مخزن بتن با ظرفیت ۱۰۰۰ مترمکعب با اعتباری بالغ بر۰ ۵ میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی اجرایی می شود.

پروژه شامل اجرای ۶۷ هزار و ۵۰۰ متر لوله گذاری و احداث مخزن یک هزار متر مکعبی با مجموع اعتبار ۶۰ میلیارد است. این طرح توسط شرکت پیمانکاری آغاز شد و طی ۱۶ ماه ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما متاسفانه بنابر دلایل نامعلومی با پیمانکاری که فوق العاده کار می کرد فسخ قرار داد شد تا مردم خسارت دیده واقعی لقب گیرند.

جابه جابی مدیریتی سد راه پیشرفت طرح آبرسانی برنطین

افضل خاشعی رئیس شورای اسلامی برنطین در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: در حالی که شرکت  اجرا کننده طرح به سرعت فعالیت خود را دنبال می کرد، لوله های مورد نیاز تعویض کامل شبکه آبرسانی روستا را تامین کرده بود، حتی اهالی تنها با پرداخت ۲۵۰ هزار ریال هزینه نصب خدمات مربوط انشعاب (اعم از انتقال شاه لوله به منازل، کنتور و سایر ملزومات) دریافت می کردند و بیش از ۵۰ هزار متر شبکه تعویض شده بود و تقریباً ۲۵ هزار متر باقی مانده بود، سفر معاون وقت آب فاضلاب روستایی استان به مکه و جایگزینی فرد دیگری در این پست موجب شد اختلافات فی مابین شرکت پیمانکار با آبفار استان به فسخ قرار داد و توقف پروژه بیانجامد.

رئیس شورای اسلامی برنطین افزود: به همراهی دهیاری و اعضای شورا پیگیری های مستمر از طریق فرمانداری، شرکت آب فاضلاب روستای استان و مراجع مسئول صورت پذیرفت در نهایت ۱۱ هزار و ۵۷۰ متر از شبکه به مناقصه گذاشته شد که در مرحله اول برنده ای نداشت و در مرحله دوم پیمانکار تعیین شد.

خاشعی اظهارکرد: عملیات اجرایی شامل احداث مخزن هزار متر مکعبی بتنی، اجرای لوله پلی‌اتیلن به طول ۶۷ هزار و ۱۰ متر، تهیه، حمل و اجرای کلیه اتصالات و تهیه نقشه از مشخصات این پروژه در تعهد پیمانکار بود و به مردم وعده داده شد یکساله این طرح به بهره برداری می رسد.

وی خاطرنشان کرد: با آغاز به کار پیمانکار متوجه شدیم بنا به توصیه های پنهان، در اجرای طرح تنها به رفع ترگیدگی ها و ترمیم شبکه اهتمام ورزیده شود. این موضوع با اعتراض شدید ما و البته مردم روبرو شد و به پیمانکار اعلام کردیم تعویض کانال شبکه آبرسانی در تعهد شماست و ترمیم هرگز نمی تواند مشکلات آبرسانی منطقه را حل کند نهایتاً مقرر شد با همکاری شورای اسلامی و حمایتهای مردمی یک کیلومتر لوله و شرکت آب و فاضلاب استان دو کیلومتر لوله تهیه کنند و ۱۵ هزار متر اجرا شود.

وی ادامه داد: طرحی که قرار بود یکساله به بهره برداری برسد ۴سال و ۳ ماه معطل مانده و متاسفانه انجام نیمه تمام تعویض شبکه موجب شده فشار بیشتری به ۱۲ کیلومتر شبکه قدیمی وارد آمده و شکستگی ها و ترکیدگی های متعددی را موجب شود و نتیجه آن قطع مکرر آب و عوارض بهداشتی است که دامن ساکنان را گرفته است.

پاسخ روشنی درتعلل اجرای طرح آبرسانی نداده اند

جواد خاشعی دهیار برنطین با اشاره به خارج شدن چاه شماره یک از مدار گفت: متاسفانه وارد چهارمین هفته از بروز این مشکل می شویم. مسئولان شهر اعم از فرماندار، امام جمعه، شورای شهرستان با توجه به اعتراضات مردم وارد عمل شدند اما بعید می دانم به زودی این مشکل برطرف شود.

دهیار برنطین افزود: چرا پیمانکار را تغییر دادند، شرکت به خوبی در حال انجام خدمت بود. خاتمه پیمان داده می شود و شرکت جایگزین از نصب انشعاب منازل تفره می رود، انجام امور تعویض شبکه بسیار کند دنبال می شود، مردم برنطین تاوان چه چیزی را پس می دهند؟

خاشعی یاد آور شد: ۱۲ کیلومتر شبکه تعویض نشده و شاید یکی از دلایلی که باعث نقص پمپ شناور شد همین مسئله بود. از یک طرف می گویند مشکل اعتباری است از طرف دیگر می گویند مشکل فنی است، هیچکس پاسخ روشنی نمی دهد. مگر احداث مخزن ۱۰۰۰ متری بتنی در طرح دیده نشده بود الان آن مخزن کجاست و چرا احداث نشده؟ حتی یک متر از شبکه آبرسانی محلات مسجد صاحب الزمان، فرهنگیان، نبرد و غدیران تعویض نشده است.

وی خاطرنشان کرد: با سهمیه بندی آب نه تنها مشکل اهالی حل نشده بلکه عملاً همه ۲۰۰۰ خانوار برنطینی با کمبود آب مواجهند. آبرسانی با تانکر هم نتوانسته درد مردم را درمان کند.

وی تاکیدکرد: پروژه ملی که قرار بود موجب رفاه مردم شود اکنون به دردسر جدی عمومی تبدیل شده انتظار مردم برنطین این است که پس از ۴سال و ۳ ماه تکلیف این پروژه را روشن کنند.

تعویض شبکه آبرسانی برنطین اولویت ماست اما تخصیص نداریم

قنبر داوری مدیر آب فاضلاب رودان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکل آبرسانی به روستای برنطین گفت: کمبود آب برنطین به علت فرسودگی شدید جداره چاه شماره یک برنطین است طوری که امکان نصب پمپ در آن میسر نبود.

مدیر آب فاضلاب رودان با اشاره به ضرورت حل مشکل افزود: برنامه آبفا برای جبران کمبود آب، جیره بندی و توزیع آب با تانکر سیار آبرسانی است که در حال اجرا است.

داوری امکان بهره برداری از چاه شماره یک برنطین را منتفی دانست و تصریح کرد: حفر چاه جایگزین، در دستور کار قرار گرفته و عملیات حفاری توسط شرکت آبرسانی آبستا شروع شد، اگر در حین اجراء مشکل پیش بینی نشده ای رخ ندهد، انشاءالله ظرف ۳۰ روز کاری آینده چاه جدید حفر، تجهیز و مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.

مدیر آب فاضلاب رودان در خصوص اتمام طرح تعویض شبکه آبرسانی دهستان گفت: ۱۲ کیلومتر باقیمانده در برنطین هم به لحاظ فنی و هم درخواست های مردمی جزء یکی از اولویت های شرکت آب و فاضلاب استان است که در صورت تامین بودجه حتماً عملیاتی خواهد شد. ولی متاسفانه تا این لحظه هیچگونه تخصیصی نداریم.

آنچه مسلم است، مردم برنطین ۲۵ سال با یک شبکه فرسوده آبرسانی روبرو بودند و اجرای این پروژه می توانست موجب رضایتمندی عمومی شود طرحی که قرار بود یکساله به سرانجام برسد ۵۱ ماه به طول انجامیده و نقطه پایانش نامشخص است.

طرحی که قرار بود با اعتبار ۶۰ میلیارد ریالی به اتمام برسد با توجه به افزایش قیمت ها (قیمت لوله و منصوبات، حق العمل کاری، دستمزد، هزینه اجرایی طرح) با چه اعتباری به پایان خواهد رسید؟ چگونه می توان هزینه های سوء مدیریت در تاخیر را جبران کرد؟

۲هزار خانوار برنطینی که عمدتاً در بخش کشاورزی فعالیت دارند و نقش غیرقابل انکاری در جهش تولید ایفا می کنند اکنون از به پایان رسیدن این طرح ناامید شده اند انتظار می رود پس از ۵۱ ماه پاسخ روشنی به افکار عمومی داده شود.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0