پنتاگون آزمایش سامانه اس-۴۰۰ توسط ترکیه را محکوم کرد

  • 03 آبان 1399 - 7:24

سخنگوی ارشد پنتاگون آزمایش سامانه پدافند هوایی اس -۴۰۰ از سوی ترکیه را محکوم و اعلام کرد که این آزمایش پیامدهای جدی برای روابط آنکارا- واشنگتن دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «جاناتان راث هافمن» سخنگوی ارشد پنتاگون روز جمعه در یک بیانیه اعلام کرد که آزمایش سامانه پدافند هوایی اس -۴۰۰ از سوی ترکیه ممکن است برای روابط آنکارا- واشنگتن پیامدهای جدی در پی داشته باشد.

هافمن در ادامه گفت: «وزارت دفاع ایالات متحده به شدت آزمایش سامانه پدافند هوایی اس -۴۰۰ از سوی ترکیه در روز شانزدهم اکتبر را محکوم می کند- آزمایشی که رئیس جمهور ترکیه اجرای آن را در روز جمعه تأیید کرد».

سخنگوی پنتاگون در ادامه افزود: «ما با آزمایش این سامانه از سوی ترکیه مخالف هستیم، [آزمایشی] که پیامدهای جدی برای روابط امنیتی ما [ترکیه- آمریکا] دارد».

گفتنی است که وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه بیانیه ای مشابه صادر کرد. هافمن نیز با تکرار مواضع واشنگتن گفت که «یک سامانه عملیاتی اس ۴۰۰ با تعهدات ترکیه به عنوان متحد آمریکا و عضو ناتو همخوانی ندارد».

شایان ذکر است که «رجب طیب اردوغان» روز جمعه اعلام کرد که ترکیه در مورد آزمایش سامانه های پدافند هوایی اس -۴۰۰ خریداری شده از روسیه هیچ مشاوره ای با ایالات متحده نخواهد کرد.

«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه نیز روز پنج شنبه تأیید کرد که این کشور آزمایش سامانه های پدافند هوایی اس -۴۰۰ را در شهر سینوپ این کشور انجام داده است.

این در حالی است که از سال ۲۰۱۸ دولت ایالات متحده با طرح تدابیری کوشیده است تا دولت آنکارا را به لغو برنامه خرید اس -۴۰۰ وادار کند؛ تلاشی که در نهایت به شکست انجامید.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0