تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰ 11 ذو القعدة 1442 Sunday, 20 June , 2021

پیش بینی خرید ۱۰ تا ۱۲ هزار تُن گندم از کشاورزان پلدختری

  • 24 فروردین 1400 - 3:22

پلدختر- مدیرکل غله و بازرگانی استان لرستان گفت: با توجه به کاهش میزان بارندگی‌ها، پیش بینی می‌شود امسال ۱۰ تا ۱۲ هزار تُن گندم از کشاورزان پلدختری خریداری شود.

حجت بیرانوند در گفت و گو با خبرنگار مهر از افزایش قیمت خرید گندم از کشاورزان طی امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: دولت سال گذشته گندم را هر کیلو ۲ هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورزان خریداری کرده، اما امسال هر کیلو گندم معمولی چهار هزار تومان و گندم دروم چهار هزار و ۲۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

وی استان لرستان را از لحاظ ذخیره سازی گندم توانمند خواند و افزود: این استان بیش از ۸۰۰ هزار تُن ظرفیت ذخیره سازی دارد و شامل سیلوها و انبارهایی است که بخش محدودی از از آن ملکی و مربوط به دولت و قسمت عمده این ظرفیت‌ها مربوط به بخش خصوصی است.

مدیرکل غله و بازرگانی لرستان گفت: پلدختر دارای یک واحد سیلوی ذخیره سازی ۱۰ هزار تن ظرفیت است که متناسب با میزان تولید شهرستان احداث شده و با وجود انبارهای تعاونی روستایی، این شهرستان قابلیت ذخیره سازی تمام محصولات کشاورزی منطقه را دارد.

بیرانوند افزود: دولت در استان لرستان سال گذشته در مجموع ۲۸۷ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان را خریداری و ذخیره کرده و برای سال ۱۴۰۰ بیش از این میزان نیز پیش‌بینی می‌شود.

وی یادآور شد: چنانچه نزولات آسمانی مناسب باشد پیش‌بینی می‌شود، ذخیره سازی گندم در استان به بیش از ۴۰۰ هزار تن برسد.

وی افزود: سال گذشته دولت حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در پلدختر خریداری کرده و امسال قبل از عید این میزان حدود ۱۵ هزار تن پیش‌بینی شده بود اما با توجه به کاهش میزان بارندگی این رقم کاهش یافته و ۱۰ تا ۱۲ هزار تن مطرح شده است.

مدیرکل غله و بازرگانی لرستان گفت: پنج مرکز خرید برای خرید محصولات کشاورزی در شهرستان پلدختر پیش‌بینی شده که برای سهولت در خرید گندم از کشاورزان این مراکز در نقاط مختلف ۲ بخش این شهرستان فعالیت می‌کنند.

بیرانوند افزود: قیمت دانه روغنی کلزا به عنوان یکی از محصولات استان سال گذشته هر کیلوگرم ۴ هزار و ۶۶۰ تومان خریداری شده و امسال به ۱۱ هزار تومان افزایش یافته و پیش بینی می‌شود پلدختر با جهش تولید در این محصول در سال جاری ۴۰۰ تن تولید کلزا داشته باشد.

وی به پرداخت مطالبات کشاورزان اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان مطالبات کشاورزان در یک بازه زمانی مشخص به صورت میانگین در ۱۸ روز پرداخت شده و پیش بینی می‌شود امسال در کوتاه‌ترین زمان این مطالبات پرداخت شود.

مدیرکل غله و بازرگانی لرستان افزود: پروژه خرید ابتدای خرداد ماه در شهرستان پلدختر آغاز و پایان آن در استان لرستان در مناطق شرقی و تا نیمه نخست مهرماه سال جاری ادامه دارد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها