تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

پیش بینی ۲۰ هزارتن آبزی پروری قراردادی ماهی قزل آلا

  • 11 آبان 1399 - 13:45

یک مقام مسئول گفت: پیش بینی می شود آبزی پروری قراردادی در بخش ماهی قزل آلا ظرف دو سال آینده به ۲۰ هزار تن برسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر بهبود و کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اظهار داشت: در حال حاضر ۲ هزار تن آبزی پروری قراردادی تنها در بخش ماهی قزل آلا داریم.

عیسی گلشاهی افزود: انعقاد این قراردادها میان مزارع داخلی پرورش ماهی قزل آلا و برخی صادرکنندگان کشور و همچنین نمایندگانی از کشورهای خریدار صورت گرفته است.

وی درباره امکان آبزی پروری قراردادی در مورد سایر گونه‌های ماهی تولید داخل نیز گفت: نمونه‌هایی از ماهیان پرورش یافته در دریا، ماهی سیبس استخرهای خاکی و میگو برای کشورهای مختلف ارسال شده که اگر مورد تأیید قرار بگیرد وارد آبزی پروری قراردادی خواهند شد.

گلشاهی با بیان این که در آبزی پروری قراردادی، تکلیف فروش قبل از پرورش ماهی مشخص می‌شود، اذعان داشت: از مزیت‌های آبزی پروری قراردادی این است که ماهی با کیفیت، کمیت، سایزبندی و نکات فنی مورد نظر خریدار، پرورش می‌یابد و در زمان تعیین شده در اختیارش قرار می‌گیرد و پرورش دهنده هم از فروش حجم مشخصی از محصول خود با قیمت تثبیت شده و در یک دوره زمانی معین اطمینان پیدا می‌کند.

وی گفت: آبزی پروری قراردادی، وضعیت صادرات آبزیان را دارای پشتوانه و قابل پیش بینی می‌کند.

مدیرکل دفتر بهبود و کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران درباره دیگر مزیت‌های آبزی پروری قراردادی چنین اشاره کرد: این شیوه تولید و فروش به بعضی از مزارع پرورشی که ظرفیت خالی دارند و یا به دلایلی از جمله کمبود نقدینگی، کار پرورش ماهی انجام نمی‌دهند، کمک می‌کند وارد عرصه تولید شوند.

وی اذعان داشت: کشورهایی که متقاضی و خریدار ماهی قزل آلای ما هستند یا نمی‌توانند وارد عرصه تولید این گونه ماهی شوند و یا ورود آنان به این عرصه به کُندی پیش می‌رود و از این رو انتظار داریم طی چند سال آینده با توجه به مزیت‌های آبزی پروری قراردادی، تولید به این شیوه در کشور افزایش یابد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها