تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 1 شوال 1442 Wednesday, 12 May , 2021

چرا روز شهادت «احمد قصیر» در لبنان روز شهید نامگذاری شده است؟

  • 21 آبان 1399 - 22:10


امروز روز شهید حزب الله نامگذاری شده است. سی و هشت سال پیش در چنین روزی، شهید «احمد قصیر» مبارز حزب الله نخستین عملیات استشهادی حزب الله را علیه رژیم صهیونیستی انجام داد.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، امروز سالروز شهادت «احمد قصیر» مبارز حزب الله  است، که او را «فاتح عصر استشهادی‌ها» و «فاتح دوران پیروزی‌های مقاومت» از سال ۱۹۸۲ میلادی تا به امروز می‌خوانند. 

شهید احمد جعفر قصیر -که سید حسن نصرالله او را امیرُ الاستشهادیین نامید- متولد ۱۹۶۳ میلادی جوان لبنانی و عضو حزب‌الله لبنان بود که در روز ۲۰ آبان ۱۳۶۱ شمسی با خودروی خود که پر از مواد منفجره بود به یکی از ساختمان‌های نظامی ارتش رژیم صهیونیستی حمله کرد. ۱۴۱ افسر و سرباز اسرائیلی در این حمله کشته و ده‌ها نفر دیگر مجروح یا مفقود شدند.

به گزارش پایگاه خبری المنار، عظمت موفقیت این مبارز فلسطینی در آن روز، نماد عزم جزم مجاهدان حزب الله برای مقاومت در مسیر دور و درازی است  که به خاطر خدا و حفاظت از میهن و ملت خود از جان خود گذشتند و هنوز هم با تمام دار و ندار خود در برابر رژیم اشغالگر مبارزه می‌کنند.

عملیات استشهادی احمد قصیر اولین عملیات شهادت طلبانه انجام شده توسط حزب‌الله لبنان  بود که باعث سردرگمی بزرگی در صفوف نهادهای نظامی و امنیتی در ارتش اشغالگر شد. این عملیات، جنجال بزرگی را در درون رژیم اشغالگر ایجاد کرد  تا جایی که سران این رژیم  با ادعای اینکه این عملیات یک انفجار گاز بود، سعی داشتند بر حقیقت سرپوش گذارند.

المنار آورده است: «لبنان، مقاومت آن ، مردم مقاوم و خانواده‌های شهدا در لبنان خاطره این شهید را زنده و گرامی می‌دارند و به داشتن چنین شهدایی که جان خود را فدای وطنشان کردند و از دستاوردها و مسیر مقاومت که راه اسلام واقعی است، صیانت کردند، احساس افتخار و سربلندی می‌کند. این شهدا را خدا برای شهادت برگزید و امروز روز تجدید پیمان با آنها برای کامل کردن راهی است که آنها پیموندند راهی که هنوز برای آن خون‌ها ریخته می‌شود.»

حزب الله روز شهادت احمد قصیر را روز شهید حزب الله نامگذاری کرده است و به همین مناسبت، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله امشب سخنرانی خواهد داشت.

دبیر کل حزب الله در یکی از مناسبت‌های گرامیداشت رور شهید حزب الله گفت:«امروز یازدهم اکتبر را روز شهید حزب الله نامیدیم، زیرا روز اولین استشهادی و به تعبیری امیر استشهادی‌ها، احمد قصیر، است که با دل و جان و قلب و عقل و عشق خود به دیدار حق شتافت و این کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به خدا و جهاد در راه او و کشته شدن در مسیر جهاد است.نخستین عملیات استشهادی که هژمونی دشمن صهیونیستی را در هم شکست قبل از اینکه دژی از دژهای محکم آن را فروریخته باشد.»

سید حسن نصرالله گفت: «چهره شارون زمانی که در کنار خرابه‌های مقر نظامی رژیم صهیونیستی در صور ایستاده بود، سرشار از بهت زدگی، احساس حقارت و ضعف و شکست بود. این روز برای ما روز بزرگی بود. روز بشارت، روز شکر و روز آروزهای بزرگ برای پیروزی‌های آتی بود که دیری نپایید که به برکت همه خو‌ ها و رشادت ‌ای کسانی که قبل و بعد احمد قصیر بودند، حاصل شد.»

دبیر کل حزب الله تاکید کرد: «این روز متعلق به همه شهدای ماست. روز فرماندهان شهید از سید عباس موسوی استاد و فرمانده ما تا روز شیخ راغب حرب عارف و زاهد و رهبر ما و روز حاج عماد معنیه فرمانده جهادی بزرگ ماست تا برسد به دیگر شهدا که در مسئولیت‌های مختلف و در محورهای مختلف مبارزه کردند و همچنین استشهادی‌های بزرگی که از همه تعلقات خود گذشتند و به تکلیف دفاع از شرف و عزت  عمل کردند. این روز متعلق به همه شهدای مقاومت از آغاز مسیر آن در  سال ۱۹۸۲ تا به امروز است.»

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها