چلیپا: جشنواره هنر مقاومت باید محل تضارب آرا و سلایق مختلف هنری باشد

  • ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰

نقاش شناخته شده عرصه هنرهای تجسمی کشور معتقد است که ششمین جشنواره هنر مقاومت باید محل تضارب آرا، سلایق و جریان‌های مختلف هنری باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کاظم چلیپا هنرمند شناخته‌شده رشته نقاشی گفت: هنر مقاومت نتیجه استمرار تلاش‌هایی است که انسان‌های عدالت‌خواه، آزادی‌طلب و پای‌بند به ارزش‌های دینی در بستر تحولات اجتماعی رقم زدند و ارزش‌های والای انسانی در آثار این جریان هنری به خوبی مشهود و هویدا است.

وی افزود: در اوایل انقلاب و سپس در دوران دفاع مقدس، آثار هنری بسیاری در عرصه هنرهای تجسمی شکل گرفت که بسیار تأثیرگذار بود؛ دلیل آن هم ارتباط مستقیم و بی‌واسطه هنرمندان و مجاهدانی بود که به‌طور تنگاتنگ در جریان اخبار و احوالات هم بودند و ثمره این ارتباط معنوی بین رزمندگان دفاع مقدس و هنرمندان متعهد را به وضوح در بطن آثار آن دوران مشاهده می‌کنیم؛ برای مثال، در جریان آزادسازی خرمشهر بسیجیان خرمشهر با هنرمندان ارتباط و مراوده داشتند و خرمشهر مسأله مهمی برای هنرمندان بود که در نهایت هم هنر متعهد انقلاب دین خود را به جریان دفاع مقدس به خوبی ادا کرد و آثار برجسته آن دوره مؤید این مدعا است.

این نقاش برجسته کشور همچنین گفت: نسل امروز تمامی این موارد و تبلور ارزش‌ها را باور دارد و باید با برگزاری جریانات و رویدادهای هنری مثل: جشنواره جهانی هنر مقاومت، این جریان را پویا و مستمر نگه داشت.

وی ادامه داد: به نظر من جشنواره هنر مقاومت باید محل تضارب آرا، جریان‌ها و سلایق مختلف هنری اعم از دانشجویی، آزاد و هنر مدرن باشد و شرایطی را به وجود بیاورد تا در بستر جریان‌های هنری روز دنیا، بتواند به محلی برای بروز و ظهور و مراودات هنری و فرهنگی تبدیل شود؛ چون اساس و شالوده این جشنواره بر اساس مفاهیم بشری و انسانی بنا نهاده شده است، می‌تواند منشاء خلق آثار هنری با مضامین صلح‌طلبانه و ضدجنگ باشد.

این مدرس دانشگاه سیاستگذاری مدون و مدیریت متمرکز و واحد متشکل از عقول را از جمله مواردی برشمرد که مثمر ثمر است و اذعان کرد: باید نقد آثار هنری نیز به شکل همزمان انجام گیرد تا راویان جدیدالورود این عرصه بیشتر با زبان و معیارهای جهانی آشنا شوند؛ هنر ایران زمین همواره در سطح بین‌المللی بر هنر جهانی اثر گذاشته و مثمر ثمر بوده است و جشنواره هنر مقاومت می‌تواند محلی برای ارائه آثار باکیفیت جهانی با رعایت و حفظ اصالت‌های ایرانی باشد.

ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری مسعود نجابتی بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0