بین الملل

چین هواپیمای شناسائی آمریکا را بر فراز جزیره تایوان رصد کرد

منابع آگاه در ارتش چین اعلام کردند که ارتش این کشور یک فروند هواپیمای شناسائی آمریکا را بر فراز جزیره تایوان رصد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه «سَوث چاینا مورنینگ پُست»، منابع آگاه در ارتش چین اعلام کردند که ارتش این کشور یک فروند هواپیمای شناسائی آمریکا را بر فراز جزیره تایوان رصد کرده است.

بر اساس اعلام این روزنامه، در حالیکه پیشتر آمریکا و تایوان این موضوع را تکذیب کرده بودند؛ نیروی هوایی آمریکا چهارشنبه گذشته تایید کرده بود که یک فروند هواپیمای شناسائی ویژه جنگ الکترونیک این کشور برای مدتی در منطقه مذکور مشغول گشت‌زنی بوده است.

بر اساس اعلام این رسانه، شماره پرواز این هواپیما ۶۲-۴۱۳۴ بوده و در ارتفاع ۳۱ هزار و ۵۰۰ فوتی برای مدتی بر فراز تایوان در حال پرواز بوده است.

سخنگوی نیروی هوایی آمریکا نیز در این باره گفت: تایید می‌کنم که هواپیمای «آر سی -۱۳۵» (RC-۱۳۵W) بر فراز شمال تایوان در حال پرواز بود. البته به دلایل امنیتی قادر به ارائه توضیحات بیشتر درباره ماموریت آن نیستم.

این در حالی است که چین همواره به آمریکا و متحدان غربی درباره خط قرمز خود مبنی بر لزوم احترام به اصل چین واحد که مستلزم عدم تحریک جریان‌های جدایی‌طلب مناطق تابعه شامل تایوان، هنگ کنگ، ماکائو و تبت است؛ هشدار داده است.

با این وجود، آمریکای تحت امر دونالد ترامپ با استناد به رویکرد چرخش به ایندوپاسیفیک و با هدف ممانعت از قدرت‌یابی چین، دست به اقداماتی می‌زند که علاوه بر جدال دیپلماتیک، بیم رویارویی نظامی دو کشور را نیز افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است، چین منطقه تایوان را که در سال ۱۹۴۹ میلادی در پایان جنگ داخلی از این کشور جدا شد، همچنان بر اساس اصل واحد بخشی از خاک خود می‌داند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا