تاریخ : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021

چین گفتگوهای تجاری با استرالیا را برای مدت نامعلومی تعلیق کرد

  • 16 اردیبهشت 1400 - 17:33

چین امروز در اقدامی تلافی‌جویانه، گفتگوهای تجاری با استرالیا را تعلیق کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، چین امروز پنجشنبه و در اقدامی تلافی‌جویانه اعلام کرد که گفتگوهای تجاری با استرالیا را به حالت تعلیق درآورده است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، یک مقام ارشد چین دراین ارتباط اعلام کرد که «برای مدت نامعلومی» تمامی فعالیت هایی که به گفتگوهای تجاری با استرالیا مربوط می شود را لغو می کند.

به گزارش یورونیوز، این رویداد به تلافی لغو پیمان همکاری زیربنایی موسوم به «کمربند و جاده» از سوی استرالیا و نیز تهدید کانبرا به لغو قرارداد اجاره بندر «داروین» به یک شرکت چینی روی داده است.

کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات چین نیز امروز با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد که برنامه گفتگوهای راهبردی چین و استرالیا «به دلیل رویکرد جاری» دولت کانبرا لغو شده و پکن «کلیه فعالیت‌های اقتصادی تحت چهارچوب توافقنامه» را برای مدت نامعلومی متوقف می‌کند.

این کمیسیون؛ استرالیا به اعمال «تبعیض» با «ذهنیت جنگ سرد» متهم کرده است.

روابط چین و استرالیا پیش از این به دو دلیل دیگر نیز به تیرگی گراییده بود. دلیل نخست آن بود دولت کانبرا خواستار تحقیق مستقلی در مورد منشأ بیماری کرونا در چین شد و دلیل دوم آن که مقامات استرالیایی ساخت شبکه نسل پنجم تلفن همراه (۵جی) به دست غول مخابراتی هوآوی در کشورشان را ممنوع کردند.

ادامه دارد…

خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها