شهرستان ها

کارنامه روحانیت، فقها و مراجع بزرگ درخشان و افتخار آمیز است

قم- امام جمعه اراک گفت: کارنامه روحانیت، فقها و مراجع بزرگ درخشان و افتخار آمیز است و روحانیت در طول تاریخ در میدان‌های مختلف حضور داشته و بیش از ۴ هزار شهید تقدیم انقلاب و اسلام کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، قربانعلی آیت الله دری نجف آبادی عصر جمعه در مراسم سالگرد حادثه خونین مدرسه فیضیه قم اظهار داشت: قم پایگاه نورانی و مرکز جهان تشییع از گذشته تاکنون بوده و این شهر حرم اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک بیان داشت: کسی باورش نمی‌شد روزی رژیم طاغوت از این کشور برچیده شود، اما دیدیم که امام راحل، انقلاب اسلامی را در طی ۱۵ سال به پیروزی رساند و شاه از کشور فرار کرد.

آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: قم در طول تاریخ اسلام و مکتب تشییع، جایگاه ویژه ای داشته است و عالمان بسیاری از صدر اسلام تاکنون به این منطقه پناه می‌آوردند و قم برای شخصیت‌های بزرگی همانند حضرت معصومه (س) و بسیاری از امامزادگان پناهگاه بوده است.

وی گفت: بعد از آنکه آیت الله حائری حوزه علمیه قم را در این شهر احداث کرد، بسیاری از عالمان بزرگ از جمله آیت الله بروجردی، اراکی، گلپایگانی و امام راحل به قم آمدند و این حوزه بزرگ تشییع پدید آمد و این فرصت بوجود آمد تا از عظمت اسلام دفاع شود و در برابر توطئه‌های آمریکایی و اسرائیلی مقاومت کنند.

امام جمعه اراک با اشاره به حادثه کشتار طلاب در مدرسه فیضیه قم گفت: مراسم عزاداری شهادت امام جعفرصادق (ع) از سوی آیت الله گلپایگانی در مدرسه فیضیه قم برنامه ریزی شده بود که کماندوهای رژیم دژخیمان به صورت هماهنگ شده با حضور در صحن مدرسه فیضیه ابتدا تلاش کردند توسط عوامل خود مراسم را بر هم بزنند و سپس دست به ضرب و شتم و کشتار طلاب زدند و در دو مرحله به طلاب حمله کردند و بسیاری از روحانیون به شهادت رسیدند و مصدوم شدند.

وی ابراز داشت: از فردای آن روز درس‌های حوزه علمیه تعطیل شد و مراسمات عزاداری برای شهادت طلاب برگزار می‌شد و امام راحل اعلامیه‌ای صادر کردند و این تجاوز به حریم دین را محکوم کردند.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: کارنامه روحانیت، فقها و مراجع بزرگ درخشان و افتخارآمیز است و روحانیت در طول تاریخ در میدان‌های مختلف حضور داشته و بیش از ۴ هزار شهید تقدیم انقلاب و اسلام کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان داشت: نقش روحانیت و مرجعیت در طول این سال‌ها باید برای مردم تبیین شود و در زمان رضاخان امام راحل و آیت الله گلپایگانی برای درس گفتن امکاناتی نداشتند و رژیم نیز با تدریس مراجع مخالفت می‌کرد که امروز با پیروزی انقلاب اسلامی امکانات بسیاری برای ترویج و تبلیغ دین مبین اسلام وجود دارد و روحانیت باید از آرمان‌های الهی، علوی و فاطمی دفاع و پاسداری کنند.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا