تاریخ : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021

کارگزاران بورس چگونه سهام عدالت را می‌فروشند/ توصیه به روش غیرمستقیم سهامداری

  • 11 آبان 1399 - 12:39


یک کارشناس بازار سرمایه گفت: کارگزارانی که مباشر فروش سهام عدالت شده‌اند، پورتفوی سهام قابل فروش از طرف شرکت سپرده گذاری مرکزی به آنها اختصاص می‌یابد.


به گزارش  خبرگزاری فارس، تعداد 45 هزار و 633 نفر از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «کارگزاری‌ها صلاحیت تشخیص زمان فروش سهام عدالت را ندارند» خواستار پیگیری این موضوع و پاسخگویی مسئولان شده‌اند.

خبرنگار فارس در این زمینه با فرزاد نبی‌زاده رضائیه کارشناس بورس و مدیر عامل یک شرکت کارگزاری بورس تماس گرفت و این سؤال را مطرح کرد که کارگزاری‌ها چگونه 60 درصد از سهام عدالت مردم را به فروش می‌رسانند که وی گفت برای سهامداران عدالت دو روش مدیریت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که قبلا در سامانه سازمان خصوصی سازی برای سهام عدالت این روش‌ها توسط سهامداران عدالت انتخاب شده و اکنون فرصت انتخاب روش تمام شده است، اما کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، اگر بخواهند اکنون تا 60 درصد سهام عدالت خود را برای فروش به کارگزار مورد نظر خود سفارش می‌دهند.

وی افزود: تمام سفارش‌هایی که از سوی سهامداران عدالت ارائه می‌شود، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع شده و به عنوان مثال اگر صد نفر از سهامداران کارگزاری الف را انتخاب کرده باشند 60 درصد از سهام این افراد در سامانه کارگزار مربوطه از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار می‌گیرد و کارگزار عامل نیز با توجه به شرایط بازار درخواست‌هایی برای فروش را قرار می‌دهد و اگر مشتری پیدا شود، معمولا در بالاترین قیمت آن را به وکالت از سهامداران عدالت به فروش می‌رساند.

این کارشناس گفت: ناظر بازار به کارگزاری‌ها اعلام کرده،‌ در روزهایی که شاخص کل بازار ریزش دارد، سهام عدالت مردم را نفروشید اما کارگزار هم نمی‌تواند زیاد صبر کنند که به بالاترین قیمت بفروشند، بلکه اگر مشتری پیدا شد 60 درصد از سهام عدالت مردم را به فروش می‌رساند. 

نبی‌زاده افزود:‌ سهامی که تقاضا برای فروش قرار دارد در کد سهام عدالت کارگزار مربوطه از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار می‌گیرد و این سهام تجمیع شده و به صورت تجمیعی در بازار به فروش می‌رسد و وقتی سهام فروخته شد، پول آن از طریق صورت حساب‌های اعلامی شرکت سپرده گذاری مرکزی به حساب دارندگان سهام عدالت واریز می‌شود.

وی همچنین درباره کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را برگزیده‌اند، گفت: این افراد در واقع سهامدار شرکت استانی مربوطه می‌شوند و به عنوان مثال اگر کسی تعداد 125 هزار سهام عدالت فلان شرکت سرمایه‌گذاری استان را در اختیار دارد، با داشتن کد بورسی می‌تواند همه این سهام و یا بخشی از آن را به فروش برساند، اما تاکنون تقاضایی از سوی سهامداران عدالت در روش استانی به کارگزاری دلیران پارس واصل نشده است.

به گفته این کارشناس، زمان تشخیص فروش سهام عدالت بستگی به اوضاع بازار بورس دارد البته نهاد ناظر گاهی می‌گوید در سهام عدالت را در بازار دوم و گاهی می‌گوید در بازار چهارم یعنی به صورت بلوکی بفروشیم و سهام عدالت در واقع از سوی سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع شده و به کد سهام کارگزاری‌ها اعلام می‌شود و بعد از فروش این سهام پولش به حساب صاحبان واریز می‌شود.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها