تاریخ : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021

کاهش اثربخشی واکسن با داروهای بیماری خود ایمنی

  • 24 فروردین 1400 - 12:01


نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، داروهای بیماری خود ایمنی ممکن است پاسخ واکسن کووید ۱۹ را کاهش دهند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، داروهای بیماری خود ایمنی ممکن است پاسخ واکسن کووید ۱۹ را کاهش دهند.

براساس اطلاعات جدید، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای بیماری‌های التهابی مانند آرتریت روماتوئید، مولتیپل اسکلروزیس و کولیت اولسراتیو می‌توانند پاسخ بدن به واکسن‌های کووید ۱۹ از فایزر و مدرنا را مختل کنند.

در ۱۳۳ فرد واکسینه شده با چنین شرایطی، سطح آنتی بادی و خنثی سازی ویروس حدود سه برابر کمتر از یک گروه مقایسه‌ای از افراد واکسینه شده است که از این دارو استفاده نمی‌کنند.

آلفرد کیم از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، گفت: بیشتر بیماران در این مطالعه قادر به پاسخ دهی به آنتی بادی در پاسخ به واکسیناسیون SARS-CoV-2 بودند که اطمینان بخش است.

وی ادامه داد: هنوز مشخص نیست که آیا کاهش سطح آنتی بادی منجر به کاهش محافظت در برابر عفونت یا بستری شدن در بیمارستان می‌شود؛ کاهش ۱۰ برابری سطح آنتی بادی ناشی از واکسن در بیمارانی است که به طور معمول از استروئیدهایی مانند پردنیزون و متیل پردنیزولون استفاده می‌کنند. اکثر داروهای آنتی بادی در برابر نوع برزیل بی اثر هستند.

انتهای پیام/ 


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها