تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021

کاهش 7 تا 9 درصدی ارزش تجارت جهانی/ چشم انداز نامطمئن پیش روی تجارت بین‌الملل

  • 30 مهر 1399 - 14:58


سازمان ملل امروز گزارش داد ارزش حجم مبادلات تجاری در جهان طی سال جاری نسبت به سال 2019 هفت تا 9 درصد کاهش داشته است.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، سازمان ملل متحد امروز گزارش داد که علیرغم بهبود شکننده اوضاع تجارت جهانی که چین پیشران آن است، ارزش مبادلات تجاری در جهان نسبت به سال گذشته 7 تا 9 درصد کاهش داشته است.

این گزارش که توسط کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل به نام آنکتاد، ارائه شده می‌گوید هیچ منطقه‌ای در جهان از سقوط متوسط 19 درصدی تجارت جهان در سه ماهه دوم سال جاری که به خاطر کرونا پیش آمده مستثنی نبوده است.

این گزارش می‌افزاید البته در سه ماهه سوم اوضاع کمی بهبود یافته اما همچنان 4.5 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

آنکتاد می‌گوید بهبود اوضاع در صنایعی مانند نساجی، وسایل خانگی و اداری به همراه تجهیزات پزشکی در سه ماهه سوم رشد کرده اما بازار انرژی و خودرو افت داشته است.

این گزارش در ارزیابی اولیه خود اعلام کرده که در سه ماهه چهارم سال 2020 نیز تجارت بین‌الملل رشد منفی 3 درصدی را خواهد داشت.

سازمان ملل می‌گوید البته به خاطر اینکه معلوم نیست روند شیوع کرونا چگونه ادامه یابد شرایط نامطمئنی پیش روی جهان است.

انکتاد گفت در گزارش خود مدعی است در صورتی که شاهد شدت گرفتن دوباره شیوع کرونا طی ماه‌های آینده در جهان باشیم این مسئله می‌تواند شرایط بسیار فاجعه باری را برای سیاست گذاران ایجاد کرده و احتمالا به افزایش ناگهانی محدودیت‌های تجاری در جهان منجر خواهد شد.

این سازمان در گزارش خود می‌افزاید صادرات چین در سه ماهه سوم پس از آنکه در ماه‌های نخست امسال کاهش قابل توجهی داشت افزایش خوبی پیدا کرده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد رشد کرده است.

این سازمان مدعی است که میزان صادرات چین در 9 ماه نخست سال جاری تقریبا برابر صادرات این کشور در مدت مشابه سال گذشته است.

اوایل این ماه سازمان تجارت جهانی پیش‌بینی خود نسبت به تجارت در حوزه بین‌الملل را به خاطر بهبود اوضاع از ماه ژوئن به بعد تغییر داد و گفت در سال 2020، 9.2 درصد تجارت کمتری نسبت به سال 2019 انجام خواهد شد.

این سازمان همچنین گفت با توجه به اعمال قرنطینه‌های بیشتر در کشورهای جهان برای سال 2021 روند بهبود آهسته‌تر اوضاع نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، تجربه خواهیم کرد.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها