تاریخ : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 28 رمضان 1442 Sunday, 9 May , 2021

کتاب‌فروشی‌ و کتابخانه‌های بلژیک فعال می‌مانند/ فرانسوی‌ها معترض

  • 11 آبان 1399 - 16:09

با وجود موافقت با قرنطینه، در بلژیک کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اکتوالیته، هرچند قرنطینه برای مقابله با موج دوم کرونا در بلژیک نیز پذیرفته شده است، اما کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها شامل تعطیلی نشده‌اند و همچنان به کار خود ادامه می‌دهند و میزبان مشتریانشان هستند.

معاون نخست وزیر این کشور با تأیید این خبر گفت: البته که کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند باز بمانند؛ زیرا دسترسی به فرهنگ و تشویق آن به ویژه در دوران قرنطینه ضروری‌تر از همیشه است.

وی در مصاحبه خود تاکید کرد که سرنوشت کتاب‌فروشی‌ها در بلژیک شباهتی به سرنوشت کتاب‌فروشی‌ها در فرانسه نخواهد داشت و افزود: بیایید از بدن مراقبت کنیم بدون اینکه مراقبت از سر را فراموش کنیم.

وی گفت: خبرگزاری‌ها و کتاب‌فروشی‌ها قادر خواهند بود باز بمانند و به کارشان ادامه بدهند و در عین حال مقررات سلامتی مقابله با کووید ۱۹ را نیز رعایت کنند. این امر در شبکه‌های اجتماعی با حمایت مردم و تبریک به کتاب‌فروشان همراه شد.

در فهرستی که از مشاغلی که می‌توانند در قرنطینه مجدد به کارشان ادامه بدهند منتشر شده، علاوه بر روزنامه‌فروشی‌ها و کتاب‌فروشی‌ها، مهد کودک‌ها، فروشگاه‌های گل و گیاه، خشکشویی‌ها و تعمیرکاران دوچرخه هم جای دارند. در عین حال تاکید شده که بلژیک قصد ندارد به آمازون اجازه فرصت‌طلبی بدهد.

این در حالی است که فرانسه از روز پنج‌شنبه که اعلام شد کتاب‌فروشی‌ها نمی‌توانند باز بمانند با تب‌و تاب زیادی روبه رو شده است و مخالفان تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها بسیار زیاد بوده‌اند. در نهایت با فشار سندیکای کتاب‌فروشان فروشگاه‌های «فناک» که خرده‌فروش زنجیره‌ای کتاب و محصولات فرهنگی است و چند فروشگاه بزرگ کتاب این اجازه را به دست آوردند تا با رعایت مقررات کرونا، به کار خود ادامه بدهند. هر چند این مجوز با لابی اتحادیه به دست آمده اما وزیر افتصاد هنوز مهر تأیید بر آن نزده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها